Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
REFERAT DLA RODZICÓW PT. STYLE WYCHOWAWCZE
Styl wychowania charakterystyczny dla danej rodziny jest jakoby wypadkową sposobów i metod oddziaływania na dziecko wszystkich członków rodziny. Na styl wychowania wpływają poglądy , które często bywają skrystalizowane i opierają się na własnym doświadczeniu rodziców wyniesionych z ich domów macierzystych oraz na obserwacjach różnych sposobów rozwiązywania problemów wychowawczych.
Na ciągłość modelu wychowania w kolejnych pokoleniach wpływają inne czynniki tj; stopień uświadamiania sobie przez rodziców podobieństwa między cechami własnego dziecka , a cechami jakie rodzice reprezentowali w okresie swojego dzieciństwa, lub też dążenie bardziej lub mniej świadome do powtarzania doznań z własnej młodości.
Wyróżniamy trzy style wychowawcze:
Autokratyczny styl wychowawczy:
Ma charakter konserwatywny, rodzice wymagają od dzieci bezwzględnej karności , posłuszeństwa, podporządkowania wszelkim nakazom .W takiej rodzinie dziecko ma swoje prawa i obowiązki, wie co może robić , a czego nie. Kary oraz nagrody jako środek wychowawczy stosuje się konsekwentnie . Konsekwencje tego sposobu wychowania mogą być rozmaite, w zależności od pozycji dziecka w rodzinie.
a. Dzieci przyzwyczajone do bezwzględnego posłuszeństwa, a darzące rodziców uczuciem zachowują się despotycznie i okrutnie wobec młodszych lub słabszych kolegów.
b. Inne dzieci mogą być zastraszone i uległe niezdolne do samodzielnego myślenia i działania, przywykłe do wykonywania rozkazów i poleceń z zewnątrz.
c. Inne dzieci mogą zaś buntować się przeciw ustawicznemu przymusowi i staja się agresywne w sposób jawny lub ukryty , mogą również stawiać bierny opór otoczeniu.
Demokratyczny styl wychowawczy
Dziecko dopuszczone jest do udziału w życiu rodziny, uczy się liczyć ze zdaniem innych i ich interesami. Daje to pole do rozwijania własnej inicjatywy oraz kształci postawy prospołeczne. Dziecko ma zakres swoich praw i obowiązków, które nie zostały mu narzucone, lecz przyjęte dobrowolnie. Jeżeli dziecko nie spełni swoich obowiązków to rodzice nie stosują środków represji, ale wyjaśniają mu na czym polega jego niewłaściwe postępowanie, dzięki czemu wcześniej kształtuje się u niego zdolność do samokontroli oraz dyscyplina.
Liberalny styl wychowawczy
Rodzice przyjmują założenie, że dziecku należy zostawić całkowitą swobodę. Interwencja następuje tylko w szczególnych przypadkach, w sytuacji drastycznego naruszenia norm społecznych. Każde niewłaściwe zachowanie rodzice usprawiedliwiają tym że dziecko jeszcze nie dorosło i nie rozumie swego czynu oraz jego konsekwencji. Wpajanie norm i zasad moralnych pojawia się bardzo późno i to przyczynia się do opóźnionego procesu socjalizacji. Dziecko przyzwyczajone jest do tego, że to rodzice zaspakajają wszystkie jego zachcianki i niełatwo wyzbywają się swego egocentryzmu i z trudem przystosowują się do grupy rówieśniczej.
Scharakteryzowane główne style wychowania w rodzinie przeważnie nie występują w rzeczywistości w postaci ...