Dodaj publikację
Autor
Jolanta Pawłowska
Data publikacji
2011-05-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
119

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji bibliotecznej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Uzupełnieniem zajęć jest przygotowana przeze mnie prezentacja multimedialna "Budowa książki".
 Pobierz (doc, 89,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI BIBLIOTECZNEJ
- dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Temat: Jak zbudowana jest książka?

Klasa: V

Cel główny: poznanie podstawowych elementów budowy książki.

Cele operacyjne:
Uczeń po lekcji powinien:
a) wiedzieć:
• jakie są charakterystyczne elementy budowy książki,
• co jest główną częścią książki,
• jakie informacje zawiera karta tytułowa,
• co zawiera i czemu służy spis treści,
b) umieć:
• wyszukać informacje o książce,
• posługiwać się spisem treści.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Metody pracy: pogadanka, pokaz, obserwacja, działań praktycznych.
Środki dydaktyczne: wiersz T. Kubiaka pt. „Ja jestem książka” (załącznik 1), książki dla wszystkich uczniów (kilka z nich z obwolutą), plansza z tematem lekcji i notatką
(załącznik 2), kserokopie planszy dla wszystkich uczniów, kserokopie krzyżówki dla wszystkich uczniów (załącznik 3).

Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów.
2. Odczytanie wiersza T. Kubiaka pt. „Ja jestem książka”. Zapowiedź tematu lekcji i jej celu.
3. Przydzielenie uczniom książek. Polecenie obejrzenia ich w celu wyodrębnienia zasadniczych elementów budowy książki.
4. Omówienie przez nauczyciela podstawowych elementów budowy książki (tj. okładka, obwoluta, karta tytułowa, część główna, spis treści) – wyjaśnienie ich roli w książce.
5. Samodzielna praca uczniów – pokazywanie wyżej wymienionych części
w przydzielonych im książkach. Zwrócenie uwagi, że wymienione części są bardziej lub mniej rozbudowane.
6. Powtórzenie całości przy pomocy planszy.
Pytania:
• Z jakich zasadniczych części składa się książka?
• Czego dowiadujemy się o książce z okładki i karty tytułowej?
• Co stanowi główną część książki?
• Jaką rolę pełni spis treści i gdzie może się znajdować?
7. Rozdanie uczniom kserokopii planszy i polecenie wklejenia ich do zeszytów.
8. Rozwiązanie krzyżówki.
9. Podziękowanie uczniom za udział w lekcji.

[pic]

[pic]
|1 | |
|6 | | | | | | |
|9 | | | | | | |
|12 | | | | |

ZAŁĄCZNIK 3

KRZYŻÓWKA

Wpisz w okienka hasła, a rozwiążesz krzyżówkę.

1. Ten, kto nadaje list na poczcie.
2. Inaczej kłótnia na „a”.
3. Może być ciężarowy lub osobowy.
4. Służy do zakładania miejsc w książkach.
5. Inaczej sprzedawczyni w sklepie.
6. Roznosi listy i przesyłki.
7. Twój pierwszy podręcznik.
8. Nierasowy pies.
9. Mierzysz ją za pomocą termometru.
10. W łazience do mycia, ale nie wanna, nie kabina.
11. Wydaje go dowódca.
12. Ma go każda piosenka, nie tytuł, wystukujesz go.

HASŁO: NASZE LEKTURY