Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI CZYTELNICZEJ
Temat: Korzystamy ze słowników.
Klasa: I gimnazjum
Cel główny: Poznanie różnych rodzajów słowników i nabycie umiejętności korzystania z nich.
Cele operacyjne:
Na poziomie wiadomości uczeń powinien:
• Umieć wyjaśnić pojęcie „słownik”
• Umieć odróżnić słowniki rzeczowe od językowych
• Zapamiętać sposób ułożenia wyrazów w słownikach
Na poziomie umiejętności uczeń powinien:
• Posługiwać się różnymi słownikami
• Odnaleźć w słownikach poszukiwane słowo
• Uzasadnić przydatność danego słownika
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Metody pracy: działań praktycznych, pogadanka, pokaz, instruktaż
Środki dydaktyczne: egzemplarze różnych rodzajów słowników (tylko te, które mają układ alfabetyczny), plansze: „Rodzaje słowników”, „Jak korzystać ze słowników”, „Kolejność układu alfabetycznego”, kartki z poleceniami dla wszystkich uczniów.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów. Podanie tematu lekcji.
2. Rozmowa z uczniami na temat zbiorów bibliotecznych. Wyszczególnienie książek zawierających źródła informacji bezpośredniej. Zapoznanie uczniów
z księgozbiorem podręcznym z uwzględnieniem słowników.
3. Rozdanie uczniom słowników i polecenie obejrzenia ich. Próba zdefiniowania ich przeznaczenia i rodzajów:
• Czy słowa ułożone są w nich według alfabetu?
• Odczytanie tytułów oglądanych słowników
• Kiedy korzystamy z takich słowników?
• Odczytanie przykładowych wyrazów objaśnianych w słownikach.
4. Wspólne wyjaśnienie pojęcia „słownik”. Zapisanie definicji na tablicy
i w zeszytach: „Słownik to zbiór wyrazów z objaśnieniami ułożonych
w kolejności alfabetycznej”.
5. Omówienie planszy „Rodzaje słowników” (Załącznik 1), zapisanie notatki
w zeszytach.
6. Zapoznanie uczniów z zasadami korzystania ze słowników
• Analiza planszy „Jak korzystać ze słowników” (Załącznik 2)
• Analiza planszy „Kolejność układu alfabetycznego” (Załącznik 3).
7. Ćwiczenia praktyczne – każdy uczeń pracuje z innym słownikiem.
Uczniowie sami wybierają słowniki, następnie otrzymują kartki z poleceniami dostosowane do wybranych przez siebie słowników (Załącznik 4).
8. Podsumowanie zajęć – uczniowie próbują określić przydatność słowników
w życiu codziennym.
9. Podziękowanie uczniom za udział w lekcji oraz zaproszenie do korzystania ze zbiorów biblioteki. Wspólne uporządkowanie biblioteki.
ZAŁĄCZNIK 1 – RODZAJE SŁOWNIKÓW
| | |
|SŁOWNIKI | |
| | |
|RZECZOWE |JĘZYKOWE |
| | |
|- podają informacje z określonej dziedziny np.: |- zawierają wyrazy występujące w danym języku lub podają tłumaczenia|
|Słownik historii Polski |na inny język np.: |
|Szkolny słownik geograficzny |Mały słownik języka polskiego |
|Słownik pisarzy świata |Słownik ortograficzny |
|Słownik terminów literackich |Słownik poprawnej polszczyzny |
| |Słownik polsko-niemiecki |
ZAŁĄCZNIK 2 – JAK KORZYSTAĆ ZE SŁOWNIKÓW
1. Zapoznać się z uwagami i objaśnieniami wstępnymi.
2. Dobrze znać alfabet.
3. Wybrać właściwy tom (w wydawnictwie wielotomowym).
4. Posługiwać się żywą paginą.
5. Korzystać z wykazu skrótów, objaśnień znaków, odsyłaczy.
6. Korzystać ze spisu map i tablic.
ZAŁĄCZNIK 3 – KOLEJNOŚĆ UKŁADU ALFABETYCZNEGO
BAHDAJ
BIDWELL
COLLODI
DOBRACZYŃSKI
DOBRZYCKI
DOMAGALIK
DOMAGALSKA
ZAŁĄCZNIK 4 – PRZYKŁADY POLECEŃ DLA UCZNIÓW
Jakimi wyrazami można zastąpić wyrazy: piękny ...