Dodaj publikację
Autor
Joanna Dybicz
Data publikacji
2011-05-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
87

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusze lekcji w gimnazjum i szkołach ponadgimnazjalnych.
 Pobierz (doc, 49,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji historii w kl. I TE/I TM

Temat lekcji: Koniec średniowiecza i spadek po epoce.

Cele lekcji – po zakończonej lekcji uczeń:
- wymienia najważniejsze wynalazki techniczne epoki średniowiecza,
- wymienia najważniejsze osiągnięcia średniowiecza,
- wymienia cechy kultury średniowiecza, które są nie do zaakceptowania w dzisiejszym świecie i uzasadnia swój wybór,
- wymienia czynniki jedności i różnorodności kultury europejskiej w średniowieczu,
- charakteryzuje nowe zjawiska w życiu społecznym i kulturze Włoch,
- wymienia zjawiska kulturowe i społeczne o ponadczasowym charakterze, których geneza sięga epoki średniowiecza,

Metody : praca z zespołach zadaniowych na podstawie podręcznika, dyskusja,

Środki dydaktyczne: podręcznik

Tok lekcji:
Lekcja ma charakter podsumowujący.
I Uczniowie podzieleni na grupy opracowują poniższe zagadnienia:
1. Cezury średniowiecza.
2. Nowe zjawiska w kulturze i życiu społecznym Włoch.
3. Trwałe osiągnięcia średniowiecza.
4. Czynniki jedności i różnorodności kultury europejskiej w średniowieczu.
II Prezentacja wyników pracy zespołów.
III Podsumowanie – dyskusja na temat: Czy obecnie „jest moda na średniowiecze?”
IV Samoocena i ocena pracy uczniów przez nauczyciela.

Scenariusz lekcji historii przeprowadzonej w kl. I c gim.

Temat lekcji: Religia starożytnych Greków.

Cele lekcji – po zakończonej lekcji uczeń:
- wyjaśnia pojęcia: politeizm, antropomorfizm, mit, heros, wyrocznia, Pytia,
- wymienia najważniejszych bogów greckich i dziedziny, którymi opiekowali się,
- charakteryzuje formy kultu,
- określa różnice między religią Greków a religiami ludów Starożytnego Wschodu,
- rozumie, że religia grecka jest obecna w kulturze europejskiej (podaje przykłady),

Metody : praca w parach na podstawie podręcznika, elementy dramy, pogadanka
heurystyczna, analiza źródeł informacji.

Środki dydaktyczne: podręcznik, rekwizyty i stroje,

Tok lekcji:
I Rekapitulacja wiadomości o wierzeniach Egipcjan.
II Na podstawie przygotowanej scenki, uczniowie rozpoznają bogów greckich.
III Uczniowie w parach, na podstawie podręcznika, pracują nad poniższymi zagadnieniami:
1. Wymień bogów greckich oraz dziedziny, którymi opiekowali się.
2. W jaki sposób Grecy czcili bogów? Kim była Pytia i co to były wyrocznie?
3. Co to są mity, kim byli herosi? Podaj przykład herosa.
IV Prezentacja wyników pracy.
V Podsumowanie: wyjaśnij rolę mitów w kulturze europejskiej.
VI Samoocena i ocena pracy uczniów przez nauczyciela.

Scenariusz lekcji historii przeprowadzonej w kl. II b gim.

Temat lekcji: Kultura polskiego Oświecenia.

Cele lekcji – po zakończonej lekcji uczeń:
- wymienia przedstawicieli i dokonania polskiej nauki, literatury i sztuki w dobie Oświecenia,
- rozumie doniosłość mecenatu Stanisława Augusta Poniatowskiego,
- charakteryzuje styl klasycystyczny w architekturze i porównuje z architekturą baroku,

Metody : praca w zespołach zadaniowych na podstawie podręcznika, pogadanka
heurystyczna, analiza źródeł informacji.

Środki dydaktyczne: podręcznik, karty pracy, encyklopedia,

Tok lekcji:
I Rekapitulacja wiadomości o Oświeceniu w Europie.
II Pogadanka heurystyczna na temat ...