Dodaj publikację
Autor
Bogumiła Mongard
Data publikacji
2011-05-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
55

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

KONSPEKT LEKCJI POZAPROGRAMOWEJ PRZEPROWADZONEJ WSPÓLNIE PRZEZ NAUCZYCIELI MATEMATYKI I PRZYRODY.
 Pobierz (doc, 33,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI POZAPROGRAMOWEJ PRZEPROWADZONEJ WSPÓLNIE

PRZEZ NAUCZYCIELI MATEMATYKI I PRZYRODY

I. Klasa IV a, 2010-05-29
II. Temat: Zastosowanie skali w przyrodzie i matematyce.
III. Cele lekcji:
- wiadomości: uczeń:
▪ utrwala pojęcie: skala,
- umiejętności: uczeń:
▪ dokonuje pomiaru średniej długości własnego kroku
▪ mierzy odległość między szkołą a boiskiem szkolnym przy pomocy własnych kroków, a następnie przelicza ją na metry
▪ posługując się kluczami do oznaczania gatunków drzew oznacza drzewo, które będzie rysował w skali
▪ rysuje drzewo i liść w odpowiedniej skali
- postawy: uczeń:
▪ aktywnie pracuje na lekcji
▪ współpracuje w grupie
▪ rozwija dociekliwość poznawczą
▪ jest świadomy użyteczności swojej wiedzy
IV. Metody nauczania:
- praca z kartą pracy
- zajęcia praktyczne
V. Formy pracy: indywidualna, grupowa.
VI. Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze:
- karty pracy;
- taśmy miernicze;
- stanowiska do pracy dla uczniów;
- klucze do oznaczania roślin;
- ołówki, długopisy, gumki, linijki.
VII. Przebieg zajęć
I. FAZA WPROWADZAJĄCA:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
2. Objaśnienie celu lekcji.

II. FAZA REALIZACYJNA

Wykonane zostają kolejno następujące czynności:
1. Uczniowie mierzą własnymi krokami odległość między dwiema narysowanymi na podwórku przed szkołą liniami. Każdy uczeń po dotarciu do „mety” podchodzi do dużej kartki papieru, na której zauważy własne nazwisko. Klasa w ten sposób zostaje podzielona na grupy.
2. Po zebraniu się grup uczniowie otrzymują karty pracy, na których wpisują swoje imiona i nazwiska. Następnie wiedząc, że mierzona przez nich krokami odległość wynosi 10 metrów, ustalają średnią długość własnego kroku. Wyniki zapisują na kartach pracy (zadanie 1).
3. Podzieleni na grupy uczniowie podchodzą do linii „startu”. Następnie wszyscy spokojnym krokiem udają się w kierunku boiska szkolnego. Zadaniem uczniów jest obliczenie odległości między szkołą a boiskiem (między liniami oznaczonymi jako start i stop). Przed wyjściem spod szkoły nauczyciel podkreśla, że tylko idąc w ciszy i skupieniu uczniowie nie pomylą się w obliczeniach.
4. Po dotarciu do boiska uczniowie zajmują miejsca oznaczone kolorami ich grup i przystępują do wykonywania zadań z karty pracy.
a) obliczenie odległości miedzy szkołą a boiskiem na podstawie ilości własnych kroków (zadanie 2)
b) ustalenie przy pomocy klucza do oznaczania drzew gatunku drzewa, które będzie przez uczniów rysowane w odpowiedniej skali (zadanie 3)
c) pomiar wysokości i narysowanie drzewa w skali, zgodnie z instrukcją zawartą w karcie pracy (zadanie 4 i 5)
d) obrys liścia, a następnie jego narysowanie w odpowiedniej skali w karcie pracy (zadanie 6).
Nauczyciele cały czas kontrolują pracę uczniów.

III. FAZA PODSUMOWUJĄCA:
1. Prezentacja prac grup.
2. Powrót do szkoły.