Dodaj publikację
Autor
Monika wilk
Data publikacji
2011-05-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
92

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji otwartej z wykorzystaniem ścieżki prozdrowotnej.
 Pobierz (docx, 24,2 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji otwartej.

Temat: Obliczenia procentowe. Skład procentowy niektórych produktów spożywczych.

Cele lekcji:

Uczeń:

umie obliczyć jakim procentem jednej liczby jest druga liczba

umie obliczyć procent danej iczby

umie obliczyć liczbę na podstawie danego procentu

zna prawidlowy rozkład procentowy dziennej wartości energetycznej na poszczególne posiłki

zapozna się z zawartościa niektórych składników pokarmowych w wybrnych produktach spożywczych(ilościowych i procentowych)

Metody

praca w grupach

praca indywidualna

Tok lekcji

Cz. wstępna.

Sprawdzenie obecności

Podanie tematu lekcji

Cz. podstawowa

Nauczyciel zadaje uczniom kilka pytań mających na celu krótkie powtórzenie.

Wtym celu wykorzystuje przygotowaną prezentację.

- Ile możemy rozróżnić typów zadań z wykorzystaniem procentów?

- Jak obliczamy jakim procentem jednej liczby jest druga liczba.

- Jak obliczamy procent danej liczby

- Jak obliczmy liczbe na podstawie danego jej procentu.

Nauczyciel dzieli klasę na 4-5 grup

Nauczyciel rozdaje uczniom Karty pracy nr 1.

Uczniowie po zapoznaniu się z treścią zadania po ewentualnych wyjaśnieniach nauczyciela rozwiązują przydzielone zadania w grupach.(mogą używać kalkulatorów)

Sprawdzenie wyników i wpisanie ich do tabeli.

Rozkład procentowy wartości energetycznych poszczególnych posiłków w ciągu dnia.

I Śniadanie

II Śniadanie

Obiad

Podwieczorek

Kolacja

Poniedziak

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

Uczniowie na podstawie podanych wyników próbują postawić wniosek jak powinien być rozkład dziennej wartości energetycznej wszystkich posiłków.

Pierwsze Śniadanie powinno stanowić ............. dziennej racji pokarmowej, drugie śniadanie - ............. obiad- .............. podwieczorek - ................., a kolacja - ...............

Nauczyciel rozdaje uczniom Karty pracy nr 2

Uczniowie zapoznają się z zadaniami.

Kolejni uczniowie chętni bądź wskazani przez nauczyciela z różnych grup rozwiązują kolejne zadania, na tablicy.

Cz. końcowa

Podsumowanie lekcji

Nauczyciel podaje pracę domową.

Monika Wilk

Karta pracy 1.

Zadanie.1

Masz przed sobą przykładowy tygodniowy jadłospis dla gimnazjalisty.

Podaj wartość energetyczną wszystkich posiłków w ciągu całego dnia.

I grupa – poniedzialek, II grupa – wtorek, III grupa – środa, IV grupa czwartek, V grupa – piątek

Następnie policz jaki procent dziennej wartości energetycznej stanowią wartości energetyczne poszczególnych posiłków.

Poniedziałek

Śniadanie - płatki śniadaniowe (musli) 50 g (pół szklanki) - 250 ml mleka 0,5 % - bułka maślana - serek homogenizowany o smaku waniliowy (135 g) - 250 ml soku grapefruitowego - średniej wielkości jabłko (wartość energetyczna: 750 kcal) Drugie śniadanie - 2 kanapki chleba razowego - pumpernikiel - 5 g masła śmietankowego - 2 listki sałaty - 2 plastry polędwicy z drobiu - 250 ml sok marchewkowo-jabłkowego (wartość energetyczna: 250 kcal) Obiad - 200 g frytek - dorsz pieczony - sałatka marchewkowo-jabłkowa - ciastko francuskie z kremem - herbata z cytryną (wartość energetyczna: 890 kcal) Podwieczorek - sałatka wieloowocowa - 125 ml soku pomarańczowego (Wartość energetyczna: 120 kcal). Kolacja- Bułka grahamka - 5 g masła śmietankowego - 2 plastry ementalera - 1 pomidor ...