Dodaj publikację
Autor
AGATA WOŹNIAK
Data publikacji
2011-05-17
Średnia ocena
5,00
Pobrań
128

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć w klasach gimnazjalnych.
 Pobierz (doc, 45,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH W KLASACH GIMNAZJALNYCH

Temat: Metody radzenia sobie ze stresem?

Prowadzący: Agata Woźniak

Czas trwania zajęć: 45 minut

Cele:

• Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z napięciem pojawiającym się w trudnych sytuacjach,

• Rozpoznawanie oznak stresu,

• Rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem,

• Przybliżenie znaczenia pozytywnego myślenia,

• Poznanie ćwiczeń Dennisona-punkty pozytywne,

Cele operacyjne:

Uczeń:

• Zna sposoby radzenia sobie ze stresem,

• Zna skutki negatywnego myślenia,

• Stosuje proste ćwiczenia relaksacyjne,

Pomoce:

• Plansze z zarysem postaci człowieka,

• Plansza z oznakami stresu,

• Karty pracy-Co wtedy myślisz?

• Plansza przedstawiająca metody radzenia sobie ze stresem

Przebieg zajęć:

I. POPWITANIE GRUPY - wypowiedzi na temat, jak się czują, co ciekawego im się przydarzyło.

II. CZYM JEST STRES?

1. Burza mózgów - Co to jest stres? (stan wywołany bodźcem zewnętrznym)

2. Oznaki stresu:

Celem tego ćwiczenia jest wyrobienie umiejętności rozpoznawania oznak stresu. Każdy uczeń otrzymuje kartę z oznakami stresu ( załącznik 1) zadaniem jest zaznaczyć odpowiednim kolorem oznaki stresu według schematu.

a) Reakcje fizjologiczne – kolor czerwony,

b) Wpływ na myślenie – kolor zielony,

c) Emocje – kolor niebieski

d) Zachowanie – kolor żółty,

3. Omówienie wykonanego zadania – odczytanie zaznaczonych podziałów schematycznych oznak stresu.

4. Praca indywidualna.

• Każdy uczeń otrzymuje planszę z zaznaczonym konturem postaci ludzkiej – MOJA SYLWETKA. Zadaniem ucznia jest zaznaczyć na tej postaci, właściwym kolorem swoją reakcję na stres.

• Uczniowie spacerują po klasie, pokazują swój obraz pozostałym uczestnikom i szukają osób ,które podobnie odczuwają stres.

• Na zasadzie podobieństwa uczniowie dobierają się w grupy.

5. Praca w grupach.

Uczniowie tworzą listę metod i sposobów radzenia sobie ze stresem.

III. METODY RADZENIA SOBIE ZE STRESEM

1. Nauczyciel zapisuje na tablicy 5 metod radzenia sobie ze stresem:

• Pozytywne myślenie,

• Obrócenie trudnej sytuacji w żart,

• Rozmowa z bliską osobą,

• Ćwiczenia fizyczne,

• Ćwiczenia relaksacyjne.

2. Doświadczanie wymienionych wyżej sytuacji:

POPZYTYWNE MYŚLENIE

Uczniowie wypisują 5 swoich pozytywnych cech i zamieniają je w zaklęcia, np.: „Jestem silny i spokojny „ „jestem pełen energii” „ osiągam cele” itp.

OBRACANIE TRUDNYCH SYTUACJI W ŻART

Uczniowie do podanych sytuacji tworzą humorystyczne zakończenia:

a) Chłopak opuścił ukochaną dziewczynę, ona rozpacza po utracie ukochanego.

b) Idziesz do urzędu załatwić pewną sprawę, przychodzisz i okazuje się, że biuro zamknięte. Jesteś zirytowany, bo tobie tak bardzo zależało na tej sprawie.

c) Dowiadujesz się od koleżanki, że twoje dobre przyjaciółki opowiadają o tobie różne nieprzyjemne plotki.

d) Wracasz ze szkoły do domu tramwajem. Obok ciebie stoi grupka chłopców, którzy spoglądają w twoją stronę i głośno się śmieją.

ROZMOWA Z BLISKĄ OSOBĄ

Celem tej metody jest uświadomienie sobie i spróbowanie rozmowy z osobą ...