Dodaj publikację
Autor
Jolanta Olejniczak
Data publikacji
2011-05-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
57

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z koła fotograficznego realizowanego w gimnazjum.
 Pobierz (doc, 59,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć ze „Szkolnego koła fotograficznego”

Klasa: chętni i zdeklarowani uczniowie
Prowadząca: ……………………….
Data: ……… maja 2011 r.

Temat- treść zajęcia: Obróbka zdjęć – formaty plików.
Zagadnienie „przesyłania” zdjęć na odległość – Internet.
Przygotowanie plików i wysłanie pocztą elektroniczną –
zastosowanie aplikacji Microsoft Office Picture Menager.
Ćwiczenia w programie Picasa 3 – przygotowanie galerii zdjęć na
wystawę fotograficzną.

Cele operacyjne:

Uczeń wie:
- że istnieje kilka popularnych formatów zapisu zdjęć,
- jak „obrobić” zdjęcie komputerowo w aplikacji Microsoft Office Picture Menager oraz
w programie Picasa 3 w zależności od miejsca publikacji .

Uczeń umie:
- rozróżnić i scharakteryzować fotografię makro,
- przygotować aparat fotograficzny do robienia zdjęć w trybie makro,
- przygotować plik do wysłania pocztą elektroniczną,
- „ przesyłać” zdjęcia na odległość – Internet,
- przygotować galerię zdjęć na wystawę fotograficzną.

Uczeń potrafi:
- bezkonfliktowo współpracować w grupie,
- zaspokajać zainteresowania osobiste i atrakcyjnie spędzać czas wolny rozwijając sztukę fotograficzną,
- korzystać z możliwości zaplecza komputerowego naszej szkoły.

Metody nauczania:
- pogadanka,
- instruktaż,
- problemowa – analizowanie i rozwiązywanie problemu,
- praktyczna.

Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa – praca z całą grupą, powtórzenie materiału z ostatnich zajęć.

Środki dydaktyczne i pomoce: zestawy komputerowe z dostępem do Internetu oraz z wgraną aplikacją Microsoft Office Picture Menager i z programem Picasa 3, przygotowane zdjęcia do obróbki, 2 aparaty fotograficzne.

Czas: 45 minut.

Przebieg lekcji:

I . Część wprowadzająca :

1. Powitanie gościa i uczniów.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Nawiązanie do tematu poprzednich zajęć – wycieczka III wiosna „Szkoła i teren wokół niej”
i robienia zdjęć, przegrywania i zapisywania.
4. Podanie tematu lub treści nowych zajęć.

II. Część właściwa realizacyjna: .

1. Pogadanka mająca na celu określenie kilku popularnych formatów zapisu zdjęć. Zadawanie pytań uczniom . Jakie znają formaty zapisu zdjęć? Jeśli nie wiedzą, to n-l pozwala indywidualnie poszukać informacje w Internecie oraz wyjaśnień ich. Nauczyciel pyta
a uczniowie chętni odpowiadają lub po wyszukaniu odczytują. Podsumowanie.
2. Określenie i sformułowanie przez n-la 2 problemów:
a) Co zrobić ze zdjęciami z ostatnich zajęć koła fotograficznego wykonanymi przez koleżankę ………………. ?
- Wgrywa je na komputer danej uczennicy, przeglądają je wszyscy. Pyta o propozycje ich wykorzystania. Zadaje tak pytania, aby padła odpowiedź np. zrobić wystawę fotograficzną.
- N-l zadaje pytanie: W jakiej technice zostały wykonane dane zdjęcia?
Odpowiedź : fotografia makro (mała głębia).
- W jaki sposób wykonuje się takie zdjęcia i jak należy do nich przygotować aparat fotograficzny? Prosi o omówienie tego przez chętnego ucznia i o przygotowanie aparatu do robienia zdjęć w trybie makro (przestawienie trybu tematycznego na symbol tulipana) oraz o zademonstrowanie wykonania takiego zdjęcia. Uczniowie pozostali przyglądają się.
- Powrót do tematu. Czy już możemy ...