Dodaj publikację
Autor
Danuta Kosztyła
Data publikacji
2011-05-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
16

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt do przeprowadzenia lekcji na temat Europa w 1940 roku dla szkoły ponadgimnazjalnej.
 Pobierz (doc, 40,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt dla 3 – letniej szkoły ponadgimnazjalnej

mgr Danuta Kosztyła

Temat: Działania wojenne w Europie w 1940r.

Cele:
– zapoznanie uczniów z przebiegiem działań wojennych – wojna zimowa fińsko-radziecka; atak III Rzeszy na Państwa Skandynawskie; atak III Rzeszy na Belgię, Holandię, Luksemburg, Francję; Bitwa o Anglię.
– kształtowanie umiejętności wnioskowania i myślenia przyczynowo – skutkowego.
– kształtowanie umiejętności prezentacji własnych poglądów.
– rozwiązywania problemów w sposób twórczy.
– umiejętność analizy karykatury, tekstu źródłowego.

Metody: wykład, rozmowa nauczająca, dyskusja, analiza karykatury, tekstu źródłowego.

Środki dydaktyczne: tablica, podręcznik, mapa; tekst źródłowy „Wytyczne nr 17 Głównej Kwatery Adolfa Hitlera, do prowadzenia wojny lotniczej i morskiej przeciw Anglii, z 1 VIII 1940r,” z Wiek XX w źródłach, pod red. M. Sobańska – Bandaruk, St. B. Lenard; karykatura z Londyńskiego tygodnika satyrycznego „Punch” z 8.XI.1939r.

|Etapy lekcji |Czynności uczniów |Czynności |Środki dydaktyczne |
| | |nauczyciela | |
| |Cele operacyjne |Zadania | | |
|Część wstępna |- uczeń przedstawia |- przypomnienie wiadomości |-koryguje wypowiedzi | |
| |okoliczności rozpoczęcia II |zdobytych na poprzednich |uczniów, uzupełnia, | |
| |wojny światowej |lekcjach |kontroluje wiadomości. | |
|Rozwinięcie |- określa politykę ZSRR |- redagują notatkę podczas |- przekazuje informacje na |-zeszyt, mapa, karykatura z |
| |względem państw |wykładu nauczyciela |temat opanowania przez |Londyńskiego tygodnika |
| |nadbałtyckich | |komunistów Łotwy i Estonii |satyrycznego „Punch” z |
| | |- analizują karykaturę |- rozdaje karykaturę z |8.XI.1939r. |
| |- porównuje politykę III | |Londyńskiego tygodnika | |
| |Rzeszy i ZSRR na podstawie | |satyrycznego „Punch” z | |
| |karykatury odpowiadając na | |8.XI.1939r.stawia pytania, | |
| |pytanie: | |określa czas pracy, | |
| |1. Oceń trafność komentarza | |kontroluje przebieg pracy i | |
| |zawartego w podpisie. Jak | |wyjaśnia wątpliwości. | |
| |myślisz dlaczego właśnie w | | | |
| |taki sposób karykaturzysta | | | |
| |ukazał wizerunek Niemiec i | | | |
| |ZSRR w XI 1939r. | | | |
| |- określa politykę Anglii i |- redagują notatkę podczas |- przekazuje informacje na |-zeszyt, mapa |
| |Francji podczas tzw. |wykładu nauczyciela |temat agresji III Rzeszy na | |
| |„Dziwnej Wojny” | |Danię i Norwegię | |
| |-określa skutki podboju |- wysuwają wnioski jakie | | |
| |Danii i Norwegii |korzyści uzyskała III Rzesza| | |
| | |zajmując te państwa | | |
|Rozwinięcie |- ocenia postawę rządu |- redagują notatkę podczas |- przekazuje informacje na |-zeszyt, mapa |
| |francuskiego |wykładu nauczyciela |temat agresji III Rzeszy na | |
| | | |Holandię, Belgię i | |
| | | |Luksemburg oraz Francję | |
| | | |- zadaje pytanie problemowe:| |
| |- prezentują własne poglądy,| |„Dlaczego Niemcy | |
| |wyciągają wnioski | |hitlerowskie po podboju | |
| | | |Polski skierowały swoją | |
| | | |agresję na Zachód, a nie na | |
| | | |Wschód?” | |
| |- ocenia możliwości Anglii |- redagują notatkę podczas |- przekazuje informacje na |-zeszyt, mapa, tekst |
| |na odparcie ataku III Rzeszy|wykładu nauczyciela |temat Bitwy o Anglię |źródłowy „Wytyczne nr 17 |
| |- analizuje tekst |- analizują tekst źródłowy, |- rozdaje tekst źródłowy |Głównej Kwatery Adolfa |
| |odpowiadając na pytania: |wnioski zapisują w |„Wytyczne nr 17 Głównej |Hitlera, do prowadzenia |
| |1. Jaka była hierarchia |zeszytach. |Kwatery Adolfa Hitlera, do ...