Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt dla 3 – letniej szkoły ponadgimnazjalnej
mgr Danuta Kosztyła
Temat: KRÓLESTWO POLSKIE W LATACH 1815-1830.
Cele ogólne: Zapoznanie uczniów z sytuacją wewnętrzną, gospodarką, oświatą
Królestwa Polskiego po ustanowieniu Konstytucji przez Aleksandra I.
Kształtowanie umiejętności wnioskowania i myślenia przyczynowo-
skutkowego oraz oceny postaw Polaków.
Metody: Rozmowa nauczająca z wykorzystaniem mapy, analiza tekstu źródłowego.
Środki dydaktyczne: tablica, mapa XIX w., podręcznik, źródło historyczne - “Gospodarka
Lubeckiego” wg wspomnień Leona Sapiehy.
|Etapy |Czynności uczniów |Czynności |Środki dydaktyczne |
|lekcji | |nauczyciela | |
| |Cele operacyjne |Zadania | | |
|Część wstępna |-uczeń przedstawia okoliczności|- przypomnienie wiadomości |-koryguje wypowiedzi | |
| |powstania Królestwa Polskiego. |zdobytych na poprzednich |uczniów, uzupełnia, | |
| |-uczeń przedstawia Konstytucję |lekcjach. |kontroluje wiadomości. | |
| |Królestwa Polskiego | | | |
|Rozwinięcie |-określa politykę caratu wobec |- redagują notatkę w trakcie |-przekazuje informacje na |-zeszyt. |
| |Królestwa Polskiego po Kongresie |wykładu nauczyciela. |temat stosunku cara |-mapa. |
| |Wiedeńskim | |Aleksandra I do Królestwa | |
| | | |Polskiego | |
| |-określa udział Stanisława |-redagują notatkę w trakcie |-przekazuje informacje na |-zeszyt. |
| |Staszica i Ksawerego |wykładu nauczyciela. |temat funkcjonowania | |
| |Druckiego-Lubeckiego w rozwoju | |gospodarki w Królestwie | |
| |gospodarki Królestwa Polskiego. | |Polskim | |
| | | |- przekazuje krótką | |
| | | |biografię Stanisława | |
| | | |Staszica i Ksawerego | |
| | | |Druckiego-Lubeckiego. | |
| |-porównuje stan gospodarki przed |-analizują tekst, wnioski |-rozdaje teksty źródłowe |- tekst źródłowy |
| |mianowaniem na ministra skarbu |zapisują w zeszytach. |“gospodarka Lubeckiego wg |“gospodarka Lubeckiego |
| |Lubeckiego a po. | |Wspomnień Leona Sapiehy”; |wg Wspomnień Leona |
| |- przedstawia sytuację kraju po | |stawia zadania i określa |Sapiehy” |
| |reformach ministra. | |czas pracy. Kontroluje | |
| | | |przebieg pracy i wyjaśnia | |
| | | |wątpliwości. | |
| |-określa zmienność polityki cara |- redagują notatkę w trakcie |- przekazuje informacje na | |
| |wobec polskiego szkolnictwa |wykładu nauczyciela. |temat szkolnictwa na | |
| | | |terenach Królestwa | |
| | | |Polskiego | |
|Zakończenie |-uczeń stosuje nowe wiadomości w |-określa politykę cara wobec |- ocena uczniów. | |
| |rozwiązywaniu problemów. |Polaków. | | |