Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Balcewicz
Data publikacji
2011-05-23
Średnia ocena
5,00
Pobrań
328

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusze 12 kolejnych zajęć grupowych terapii pedagogicznej dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej.
 Pobierz (docx, 32,3 KB)

Podgląd treści

Scenariusze zajęć terapii pedagogicznej uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej

Scenariusz 1

Temat: Szukamy skarbów

Cele : Stymulacja dotykowo – prioprioceptywna i przedsionkowa oraz koordynacja słuchowo - ruchowa.

Cele operacyjne :

dziecko potrafi :

rozpoznać za pomocą dotyku różne materiały

kołysać się na plecach i na brzuchu z otwartymi i zamkniętymi oczami

wyodrębniać określone dźwięki z otoczenia

znaleźć i rozpoznać źródło dźwięku

reagować ruchem na zmianę wysokości dźwięków

reagować ruchem na zmiany melodii

Metody:

polisensoryczna

metoda dobrego startu M.Bogdanowicz

Środki dydaktyczne:

materiały o różnej fakturze, groch, ryż, piasek, papier, guma i in.

nagrania CD,

pudełeczko ze „skarbem”

materace

Przebieg zajęć:

Część wstępna

1. Rozpoznawanie za pomocą dotyku różnych materiałów

Nauczyciel pokazuje dziecku różne materiały w „magicznym pudełku”, które dziecko rozpoznaje, wkładając ręce do pudełka .

Zajęcia właściwe

2. Ścieżka dotykowa

Nauczyciel opowiada dziecku historyjkę o poszukiwaniu zaginionego skarbu, do którego trzeba dojść po ścieżce trudów. Następnie prosi dziecko o zdjęcie obuwia i wejście na przygotowaną z różnych materiałów ścieżkę i kontynuuje opowiadanie, określając, w jaki sposób dziecko ma pokonać ścieżkę.( idź na całych stopach, na czworakach, na palcach, na krawędziach stóp, skacz itp.). W ten sposób dziecko dochodzi w pobliże skarbu, ale aby móc go znaleźć musi wykonać zapisane na kartce zadania.

3. Kołyski na plecach i na brzuchu

Dziecko ma za zadanie wykonać po minucie kołyski na materacu na plecach i na brzuchu

4. Nazywanie słyszanych dźwięków i określanie kierunku, z jakiego dochodzą

Przy zamkniętych oczach dziecko słucha różnych dźwięków nagranych na płytę CD i mówi, co słyszy i z której strony (Nauczyciel przemieszcza się z odtwarzaczem).

5. Czy słyszysz wysoki, czy niski dźwięk?

Dziecko uniesioną ręką pokazuje wysoki, a opuszczoną-niski dźwięk.

6. Zabawa ruchowa przy muzyce

Szukamy skarbu w kącie sali kierując się w stronę, którą nam wskaże szybka melodia (na wzór zabawy „ciepło-zimno”), w ten sposób dziecko znajduje pudełko ze „skarbem”- piłeczką.

7. Śpiewamy na melodię „Mało nas do pieczenia chleba” piosenkę:

„To mój skarb, to mój skarb,

który sam znalazłem,

będę miał, będę miał,

przyjemną zabawę”

Zakończenie zajęć

8. Zabawa ruchowa przy muzyce

Na dźwięki szybkie bieg na piętach. Na dźwięki wolne chód na palcach. Na dźwięki średnie

chód na krawędziach stóp.

Scenariusz 2

Temat: Na morzu

Cele : Stymulacja dotykowo – prioprioceptywna i przedsionkowa oraz koordynacja

wzrokowo- słuchowa.

Cele operacyjne :

dziecko potrafi :

rozpoznać za pomocą dotyku różne materiały

rozpoznawać dźwięki natury

skakać na jednej i na obu nogach

turlać się po materacu z fiksacją wzroku na przedmiocie

chodzić za dźwiękiem z zamkniętymi oczami ...