Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji matematyki w klasie IV Sieradz dn. 11.01.2011r.
Temat: Mierzenie kątów. Jednostka miary kąta. Kątomierz.
Prowadząca: Monika Cieślak – nauczyciel mianowany matematyki
Treści z podstawy programowej: kąt, porównywanie kątów, mierzenie kątów
Materiał do realizacji w czasie zajęć znajduje się w dziale pt.: Figury geometryczne
Cel główny: uczeń potrafi porównać i zmierzyć kąty.
Cele szczegółowe :
Uczeń:
- umie posługiwać się kątomierzem
- zna jednostkę miary kąta
- potrafi mierzyć kąty ostre, proste i rozwarte oraz zapisać ich miarę
- podaje miarę kąta prostego, półpełnego i pełnego
- rozróżnia rodzaje kątów na podstawie ich miary
Metody:
- pogadanka
- ćwiczenia praktyczne, zadań stawianych do wykonania
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
- komputer i tablica interaktywna
- kątomierz
- zadania interaktywne z matematyki dla klasy IV „Matlandia 4” GWO
- karta pracy ucznia
- podręcznik „Liczę z Pitagorasem”
Przebieg zajęć z uwzględnieniem sposobów sprawdzenia poziomu realizacji celów
| |
| |
| |
|Sposoby sprawdzenia poziomu realizacji celów |
| |
|Przebieg zajęć |Sytuacje dydaktyczne |Metody i formy pracy |Pomoce dydaktyczne |
|Czynności nauczyciela |Czynności ucznia | | |
| | | | |
| | | | |
|1. Część wstępna: | | | |
|a) przywitanie uczniów, obecność | | | |
|b) sprawdzenie pracy domowej | | | |
|(omówienie ewentualnych problemów, z | | | |
|którymi uczniowie mogli mieć kłopoty |Uczeń sprawdza wyniki swojej pracy domowej| | |
|c) określenie celów lekcji i podanie|i zgłasza ewentualne problemy |- forma indywidualna |- podręcznik |
|tematu; przypomnienie o aktywności w | | | |
|czasie zajęć. | | | |
| | | | |
|2. Część główna: | | | |
|a) Narysowanie na tablicy | | | |
|interaktywnej kąta prostego i na jego | | | |
|podstawie omówienie jednostki miary | | | |
|kąta. | | | |
| | | | |
|b) Nauczyciel rysuje na tablicy | | | |
|dowolny kąt i na jego podstawie | | | |
|tłumaczy sposób mierzenia kąta. | | | |
| | | | |
| | | | |
|c) rozdanie kart pracy, pomoc uczniom |Dzieci zapisują w zeszytach pojęcie | | |
|zgłaszającym problem, naprowadzanie |jednostki miary kąta. |-forma zbiorowa |- tablica interaktywna |
|uczniów do porównywania dwóch kątów | | | |
|poprzez zadawanie pytań |jednostka miary kąta = 10 | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| |Uczniowie uważnie słuchają i poznają | |- tablica interaktywna |
| |przyrząd do mierzenia kątów – kątomierz. |-forma zbiorowa | |
| | | |- kątomierz |
| | | | |
|3. Podsumowanie zajęć. | | | |
|a) dokonanie podsumowania | | | |
|w nawiązaniu do celów lekcji poprzez | | | |
|zadawanie pytań | | | |
|b) zadanie pracy domowej: zad. |Dzieci otrzymują kartę pracy, mierzą | |karta pracy |
|5.2str.185(p) i zad. 5.9 str.187 (p) |narysowane kąty i zapisują ich miary, | | |
| |odpowiadają na zadawane pytania przez |formy indywidualna | |
|c) ocena aktywności |nauczyciela. |i zbiorowa, pogadanka | |
|w czasie lekcji. | | | |
| |Zapisują wnioski z ćwiczenia: | | |
|d) gry matematyczne z wykorzystaniem | | | |
|zadań interaktywnych „Matlandia4” |Kąt prosty ma 900. | | |
| |Kąt ostry ma miarę większą od 00,a | | |
| |mniejszą od 900. | | |
| |Kąt rozwarty ma miarę większą od 900, a | | |
| |mniejszą od 1800. | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| |- dzieci, korzystając | | |
| |z doświadczeń zdobytych na lekcji | | |
| |odpowiadają na pytania stawiane przez | |podręcznik |
| |nauczyciela |pogadanka, zbiorowa | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| |praca ucznia przy tablicy interaktywnej ...