Dodaj publikację
Autor
Bernadetta Szkarłat
Data publikacji
2011-05-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
381

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

"Prędkość, droga, czas" - konspekt lekcji z matematyki w klasie 6.
 Pobierz (pdf, 202,0 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI Z MATEMATYKI

Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Polanie

Polana: 30.11.2010r.

Klasa VI

Ilość jednostek lekcyjnych: 1

Prowadzący lekcję: mgr Bernadetta Szkarłat

Temat lekcji: „Prędkość, droga, czas - zadania”

Cele lekcji:

rozwiązywanie zadań tekstowych typu droga – prędkość - czas,

 utrwalenie wiedzy z zakresu pojęcia drogi, prędkości i czasu,

 zamiana jednostek,
 porównywanie jednostek,


Cele dotyczące kształcenia kultury myślenia:

 kształcenie i pobudzanie aktywności umysłowej,
 kształcenie języka matematycznego,
 przyzwyczajanie do pełnowartościowej argumentacji,
 wyrabianie stanowczości własnych przekonań,
 przyzwyczajanie do potrzeby działania i pracy w grupie.


Cele dotyczące kształtowania postaw etycznych:

 wyrabianie samokrytycyzmu i samokontroli (weryfikacja wyników),
 przyzwyczajanie do rzetelnej, systematycznej i efektywnej pracy,
 wyrabianie odpowiedzialności za jakość i wynik pracy.


Metody prowadzenia lekcji:

 Metoda praktyczna – ćwiczeniowa


Formy pracy:

 Praca w grupach,
 Praca z całą klasą.


Zastosowane środki dydaktyczne:

 zestaw zadań,
 zeszyt przedmiotowy,

tablica, kreda.



1

ETA

P

1.














2.



























TOK LEKCJI

CZYNNOŚCI PROWADZĄCEGO

Przywitanie uczniów.
Sprawdzenie obecności.
Podanie tematu lekcji.
Zapoznanie uczniów z celem lekcji: na
dzisiejszych zajęciach zajmować się
będziemy zadaniami tekstowymi nt drogi,
prędkości i czasu. Lekcja ma dzisiaj formę
konkursu. Będziecie pracować w grupach,
lider grupy losuje 3 zadania, grupa
rozwiązuje te zadania, po czym
przedstawiacie rozwiązania tych zadań na
tablicy. Grupa, która się najlepiej
zaprezentuje otrzyma oceny bdb.


Podzielenie klasy na grupy dwu- i
trzyosobowe.
Losowanie zestawu zadań (załącznik nr 1).





Rozwiązywanie zadań




Po upływie 15 min. każda grupa prezentuje
rozwiązania swych zadań.

Po prezentacji następuje ogłoszenie
zwycięskiej drużyny i wpisanie ocen do
dziennika.


Zadanie pracy domowej.





Pożegnanie.

PRZEWIDYWANE CZYNNOŚCI

UCZNIA

Przywitanie nauczyciela.
Zgłoszenie obecności.
Zapisanie tematu lekcji.












Uczniowie dzielą się na grupy i losują
zadania. (treść zadań – załącznik nr 1)






Uczniowie pracują pod kierunkiem
nauczyciela.



Uczniowie prezentują rozwiązania
zadań.






Zanotowanie pracy domowej.





Pożegnanie.

UWAGI

DOTYCZĄCE

LEKCJI








Uczniowie
powinni
poradzić
sobie z
zadaniami,
gdyż jest to
ostatnia
lekcja z tego
działu.





























2

Załącznik nr 1
Zestaw zadań

Zadanie 1
Samochód jadąc z prędkością 60 km/h pokonał 140 km. Jak długo jechał ten samochód?

Zadanie 2
Dwa samoloty wystartowały jednocześnie z dwóch lotnisk oddalonych o 3400km i leciały naprzeciw
siebie. Po ilu godzinach lotu samoloty minęły się, jeżeli prędkość jednego była równa 800km/h, a
drugiego 900km/h?

Zadanie 3
Bugatti Veyron, najszybszy samochód świata jeździ z prędkością 400km/h. W jakim czasie pokona on z
tą prędkością odległość 80km?

Zadanie 4
Pewnego dnia z domu wczasowego wyszła grupa turystów poruszających się z prędkością 60m/min. Po
upływie 15 minut wyruszyła w ślad za nimi ...