Dodaj publikację
Autor
Izabela Puszkiel
Data publikacji
2011-05-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
350

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz akademii z okazji Święta Niepodległości dla klas I-VI szkoły podstawowej.
 Pobierz (docx, 36,9 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ AKADEMII Z OKAZJI ŚWIETA NIEPODLEGŁOŚCI

pt. „HISTORIA ZAPISANA W PIOSENCE”

Scenariusz opracowany jest dla uczniów klas I – VI szkoły podstawowej. Miesiąc wcześniej uczniowie każdej klasy przygotowali pod kierunkiem nauczyciela muzyki jedną pieśń patriotyczną, którą zaprezentowali podczas uroczystości. Akademię prowadziło dwóch konferansjerów.

Założeniem autora scenariusza akademii było popularyzowanie i zainteresowanie dzieci pieśniami patriotycznymi jak również integracją i mobilizacją klas podczas czynnego uczestnictwa w apelu.

Akademię rozpoczyna Zespół wokalny piosenką „Deszcz jesienny, deszcz”

Deszcz ,jesienny deszczSmutne pieśni gra,Mokną na nim karabiny,Hełmy kryje rdza.Nieś po błocie w dal,W zapłakany świat,Przemoczone pod plecakiemOsiemnaście lat.Gdzieś daleko stądNoc zapada znów,Ciemna główka twej dziewczynyChyli się do snu.Może właśnie dziśPatrzy w mroczną mgłęI modlitwą prosi BogaBy zachował cię.

Deszcz ,jesienny deszczBębni w hełmy stal,Idziesz, młody żołnierzyku,Gdzieś w nieznaną dal.Może jednak BógDa że wrócisz znów,będziesz tulił ciemną główkęMiłej twej do snu.

UCZEŃ:- Witamy wszystkich serdecznie na apelu z okazji Odzyskania Niepodległości

UCZENNICA: Zebraliśmy się dzisiaj aby wspomnieć historię naszego kraju oraz podkreślić miłość do ojczyzny tych którzy oddali za nią życie,

UCZEŃ: Baczność! Poczet sztandarowy wprowadzić sztandar.

UCZENNICA: Jedną z najważniejszych dat historii Polski jest 11 listopada 1918 roku. Zanim nadszedł upragniony dla Polaków dzień niepodległości, nasz kraj znajdował się przez 123 lata pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim.

UCZEŃ: Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić nam swoje kultury, języki obyczaje, religie. Ale Polacy nie poddawali się i wytrwale walczyli o swoją wolność w powstaniach narodowowyzwoleńczych na wielu wojennych frontach w Europie.

UCZENNICA: Spełniły się nadzieje i marzenia Polaków ponieważ 11 listopada 1918 roku – na mapie znów pojawiło się samodzielne państwo Polski

UCZEŃ: Dlatego 11 listopada obchodzimy dziś jako Dzień Niepodległości.

UCZENNICA:

" Dzisiaj wielka jest rocznica - 11 listopada!Tym, co zmarli za Ojczyznę,Hołd wdzięczności Polska składa.Im to bowiem zawdzięczamywolność- polską mowę w szkole,to, że tylko z kart historiipoznajemy dziś niewolę.Uroczyście biją dzwony,w mieście flagi rozwinięto...i me serce się raduje,że obchodzę Polski Święto”.

UCZEŃ: „Piękna jest nasza Ziemia. Przejrzysty nad nią błękit. Piękna jest nasza mowa. I pieśni i piosenki”

UCZENNICA: W czasie gdy państwo polskie przestało istnieć, naród Polski żył jednak nadal. Polacy szczególnie silnie odczuwali miłość do utraconej ojczyzny. Najbardziej wyrazistym manifestem patriotyzmu były hymny. Polskie pieśni hymniczne charakteryzowały się z jednej strony bojowym charakterem z drugiej zaś podniosłym doniosłym nastrojem melodii. Tekst wyrażał miłość do Polski i zagrzewał do walki o jej niepodległość.

UCZEŃ: Pieśń patriotyczna ...