Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ
Temat: Trudne słowo – przepraszam.
Cel ogólny – uświadomienie uczniom istoty i znaczenia słowa „przepraszam”.
Cele szczegółowe:
–
uczeń wie, w jakich sytuacjach używa się słowa „przepraszam”,
uczeń wie, jak użyć tego słowa i nie boi się go użyć,
uczeń wie, jakich słów użyć gdy sprawił komuś przykrość,
uczeń wie, jak czuje się osoba, której sprawiono przykrość,
–
–
–
Metody: rozmowa kierowana, praca w parach, praca w grupach, mini wykład, metoda słoneczko.
Środki dydaktyczne: karteczki samoprzylepne, kolorowy karton A4 z napisanym słowem
PRZEPRASZAM, teksty scenek sytuacyjnych.
Przebieg lekcji
I. Wprowadzenie
1. Powitanie uczestników zajęć.
2. Rozmowa kierowana:
- Co to jest gniew?
- Co czuja osoby, które gniewają się na siebie?
- Co muszą uczynić, aby się pogodzić?
II. Część właściwa
3. Burza mózgów
Uczniowie wymieniają sytuacje, w których używa się słowa „przepraszam”, nauczyciel
wypisuje na tablicy propozycje, np:
- pytanie o drogę, czy inną informację, przerwanie wykładu, monologu, wejście do pokoju i
zapytanie o obecność osoby,
- gdy potrąciłem kogoś niechcący,
- kiedy chcę przejść w tłumie,
- gdy nie mogę spełnić czyichś oczekiwań (odmowa przyjścia, pożyczenia),
- ktoś mi zwrócił uwagę,
- jeśli zrobiłem komuś przykrość,
4. Praca w parach
Na karteczkach samoprzylepnych uczniowie wypisują zwroty, których można użyć podczas
przeprosin, następnie odczytują je i przyklejają na dużym katonie, na którym jest napisane
słowo PRZEPRASZAM. Podobne wyrażenia układają obok siebie tworząc promień słońca.
Podsumowując ćwiczenie nauczyciel zwraca uwagę na najczęściej używane sformułowania,
których używa się podczas przeprosin.
5. Scenki sytuacyjne – praca w grupach
Uczniowie tworzą 5 grup, których zadaniem jest przygotowanie i przedstawienie scenek, w
których należy postawić się w roli osoby, która czuje się winna i chce przeprosić oraz osoby
poszkodowanej.
grupa 1 – Dziewczynka przezywała koleżankę i opowiadała o niej nieprawdziwe historie,
zrozumiała swój błąd i chce przeprosić.
grupa 2 – Dziecko okłamało rodziców, sprawa się wydała, rodzice są zdenerwowani i
gniewają się, dziecko wie,że nadużyło zaufania rodziców, chce przeprosić i naprawić swój
błąd.
grupa 3 – Chłopiec ukradł młodszemu koledze koledze telefon, sprawa się wydała, telefon
oddał, ale czuje, że jeszcze powinien coś powiedzieć.
grupa 4 – Na przerwie uczeń zaatakował kolegę, uderzył go tak mocno, że polała się krew.
Po rozmowie z panią pedagog zrozumiał, że bardzo skrzywdził niewinną osobę, chciałby
przeprosić go.
grupa 5 – Koleżanka zdradziła powierzoną jej tajemnicę, sprawiła przykrość swojej
przyjaciółce, która nie odzywa się do niej. Zrozumiała, że zrobiła źle, chciałaby ją prosić o
wybaczenie.
6. Podsumowanie scenek
Uczniowie wypowiadają się na temat uczuć, które towarzyszyły im podczas odgrywania
scenek, oraz ...