Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI OTWAREJ Z MATEMATYKI
W KLASIE I GIMNAZJUM
NAUCZYCIEL: mgr Bernadetta Bocheńska
TEMAT: Kiedy wielkości są odwrotnie proporcjonalne?
Czas pracy: 45 minut
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
rozpoznaje wielkości odwrotnie proporcjonalne
podaje przykłady wielkości odwrotnie proporcjonalnych
uzupełnia tabelki wielkości odwrotnie proporcjonalnych, wykonując obliczenia w pamięci lub układając równanie
rozwiązuje proste zadania dotyczące wielkości odwrotnie proporcjonalnych
METODY:
- pogadanka
FORMY PRACY :
praca w parach
praca z cała klasą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- komputer
- karki z zadaniami
FAZA WPROWADZAJACA:
Sprawy organizacyjne.
Podanie tematu lekcji, określenie jej celów, wyjaśnienie uczniom na czym będzie polegała ich praca na lekcji.
Przypomnienie wiadomości z ostatnich lekcji.
FAZA REALIZACYJNA:
Pojęcie wielkości odwrotnie proporcjonalnych wprowadzamy po wypełnieniu tabelki opisującej sytuację:
„Dwóch robotników naprawiało pewien odcinek drogi w ciągu 10 dni. W jakim czasie ten odcinek drogi można naprawić przy udziale 4, 5, 6, 10 robotników?” ( każdy z nich pracuje w takim samym tempie)
Liczba robotników
2
4
5
6
10
Czas pracy
(w dniach)
10
Podczas analizy tabeli uczniowie powinni zauważyć, że wzrost jednej z tych wielkości powoduje zmniejszenie drugiej z nich tyle samo razy.
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Czy są to wielkości wprost proporcjonalne?
(uczniowie powinni odpowiedzieć, że nie.)
Nauczyciel wyjaśnia:
O dwóch wielkościach, takich że wzrost jednej z nich powoduje zmniejszenie drugiej tyle samo razy mówimy, że są to wielkości odwrotnie proporcjonalne.
Uczniowie zapisują w zeszytach:
Gdy wraz ze wzrostem jednej wielkości druga wielkość maleje tyle samo razy, to mówimy że wielkości te są odwrotnie proporcjonalne.
Nauczyciel zadaje pytanie : Jaka zależność zachodzi miedzy tymi wielkościami?
Uczniowie powinni zauważyć, że liczba robotników *czas pracy = 20
Co nauczyciel podsumowuje następująco:
Iloczyn wielkości odwrotnie proporcjonalnych jest wielkością stałą.
Uczniowie próbują podać przykłady innych wielkości odwrotnie proporcjonalnych.
np.
- wygrana w totolotku jest dzielona między tych którzy odgadną sześć wylosowanych liczb. Załóżmy, że główna wygrana wynosi 100 tyś zł. Jeżeli „6” trafi jedna osoba to dostanie 100 tyś zł, jeżeli „6” trafią dwie osoby to każda z nich dostanie 50 tyś zł, jeżeli cztery to każda z nich dostanie 25 tyś zł.
- liczba osób na przyjęciu i wielkość kawałka tortu, przypadająca na każdą z nich
- cena benzyny i ilość benzyny, jaką możemy kupić za daną kwotę
- pojemność jednego słoika i liczba słoików, do których mamy rozlać sok
- średnia prędkość pojazdu i czas potrzebny na przejechanie danej odległości
Kilka przykładów wielkości odwrotnie proporcjonalnych uczniowie notują w zeszytach.
Kolejne przykłady wielkości odwrotnie proporcjonalnych uczniowie poznają pracując z interaktywną prezentacja wykonaną w programie PowerPoint. Prezentacja ta zawiera również ...