Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć logopedycznych
z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych
Zajęcia grupowe dla 2-4 dzieci w wieku 8-9 lat, czas trwania zajęć – 60 min.
Temat: Szukaj mnie! Gry i zabawy z „sz”.
Utrwalanie prawidłowej artykulacji głoski „sz”
Cele:
Operacyjne:
1. Dziecko precyzyjnie wykonuje ćwiczenia narządów artykulacyjnych
2. Prawidłowo wymawia głoskę „sz”
3. Potrafi poprawnie wykonać ćwiczenia oddechowe
4. Potrafi pionizować język
5. Potrafi rozpoznać głoskę „sz” w wyrazach i zwrotach
6. Potrafi przeprowadzić analizę znaczeniową wyrazów, rozwiązując zagadki i rebusy.
Rewalidacyjne:
1. Usprawnianie narządów artykulacyjnych
2. Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej
3. Ćwiczenie pamięci i percepcji słuchowej
4. Ćwiczenie koncentracji uwagi
Wychowawcze:
1. Kształcenie umiejętności pracy w zespole
2. Rozwijanie umiejętności samodzielnego myślenia
3. Wzmacnianie motywacji do pokonywania trudności i wiary w siebie przez pozytywne myślenie i odnoszone sukcesy
Metody pracy:
1. Wizualna
2. Ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne
3. Ćwiczenia logopedyczne
4. Drama
5. Zabawy
Formy pracy: indywidualna i w parach
Środki dydaktyczne: lusterka, miękka piłeczka do zabawy, ilustracje, rebusy i zagadki
Przebieg zajęć:
Wstęp:
1. Powitanie słowno-ruchowe: Każde dziecko wymawia swoje imię rytmicznie sylabami, wykonując przy tym dowolny rytmiczny ruch ( klaskanie, podskoki, pstrykanie itp.)
2. Ćwiczenia przygotowujące aparat artykulacyjny do zajęć:
a. ćwiczenia oddechowe – ćwiczenie równomierności siły wydechu:
- gwiżdżemy na jednym tonie ( tylko wydech)
- jak najdłużej wymawiamy głoskę „sz” na jednym wydechu
- naśladujemy szumu wiatru w gałęziach drzew, jednocześnie pokazujemy rękami ruchów drzew
- dzieci ustawiają się jedno za drugim i naśladują przez przyspieszoną artykulację „szszszsz” oraz ruchy rąk i nóg ruszającą z miejsca lokomotywę, która robi kółko dookoła sali
b. ćwiczenia języka: terapeuta recytuje wierszyk o języku, uczniowie demonstrują opisywane ruchy, patrząc do lusterek:
JĘZYK AKROBATA
Na początku jest rozgrzewka, językowa wprzód wywieszka.
Cały język wyskakuje, wszystkim nam się pokazuje:
w dół i w górę, w lewo, w prawo.
Pięknie ćwiczy! Brawo! Brawo! (kląskanie)
Język wargi oblizuje, piękne kółka wykonuje.
Popatrzymy do lusterka, jak się język bawi w berka.
Język długi i szeroki, umie liczyć, lubi skoki.
Kto spróbuje z miną śmiałą zwinąć język w rurkę małą?
Może uda się ta sztuczka, trzeba uczyć samouczka.
Jak rozgrzewka zakończona, ząbki liczyć przyszła pora.
Język ząbki poleruje, każdy dotknie i wyczuje.
Język w górze za ząbkami, może dotknąć twardej ściany.
I dotyka jej radośnie, gdy mu ślina piśnie „Noś mnie”
c. terapeuta prosi o powtórzenie sylab: sza-sza, sze-sze, szu-szu,szy-szy, rzucajac do dzieci piłeczkę, a uczeń, który ją złapie, powtarza sylabę odrzucając piłeczkę do terapeuty.
d. powtarzamy zabawę ,wymawiając tym razem całe wyrazy, zawierające ...