Dodaj publikację
Autor
Magdalena Golec
Data publikacji
2011-06-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
151

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji w klasie V, który można wykorzystać na lekcji powtórzeniowej dotyczącej ułamków zwykłych.
 Pobierz (docx, 27,4 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji matematyki w Szkole Podstawowej w Łękawce

Prowadzący: mgr Magdalena Golec

Czas trwania: 45 min

Temat lekcji: Utrwalenie działań na ułamkach zwykłych.

Cele główny lekcji: utrwalenie wiadomości o działaniach na ułamkach zwykłych oraz doskonalenie umiejętności stosowania poznanych zasad w rozwiązywaniu zadań

Cele operacyjne:

1.Widomości.

Uczeń potrafi:

zdefiniować pojęcie ułamka zwykłego, ułamka właściwego, niewłaściwego i liczby mieszanej;

wyjaśnić zasadę porównywania ułamków zwykłych;

wyjaśnić zasadę dodawania, odejmowania ułamków zwykłych;

wyjaśnić jak mnożymy ułamek zwykły przez liczbę naturalną;

wyjaśnić jak dzielimy ułamek przez liczbę naturalną;

2. Umiejętności.

Uczeń potrafi:

zamienić ułamek niewłaściwy na liczbę mieszaną

skrócić i rozszerzyć ułamek

porównać ułamki o różnych mianownikach

sprowadzić ułamki do wspólnego mianownika

dodać i odjąć ułamki zwykłe

pomnożyć ułamek przez liczbę naturalną

podzielić ułamek przez liczbę naturalną

wykorzystać poznaną wiedzę do rozwiązywania zadań tekstowych

;

Metody i formy pracy:

pogadanka,

praca indywidualna,

praca grupowa;

gra dydaktyczna „Kółko krzyżyk”,

wiersze z zagadkami

Środki dydaktyczne:

kartki z treścią zadań do gry kółko krzyżyk

teksty wierszy z zagadkami dla każdego ucznia

Przebieg lekcji:

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

– czynności organizacyjne (3 min)

podział uczniów na grupy poprzez wylosowanie kolorowego pionka i zajęcie miejsca przy stole oznaczonym tym samym kolorem

sprawdzenie obecności

sprawdzenie i omówienie zadania domowego

– wprowadzenie do tematu lekcji

(5 min)

podanie tematu lekcji

przypomnienie uczniom zasad pracy w grupie

przedstawienie uczniom zasad gry „ kółko krzyżyk”.

przymocowanie na tablicy dziewięć kartek z zadaniami w postaci tabeli 3 3 tak aby ich treść nie była widoczna

Przygotowane karty z zadaniami do gry kółko krzyżyk

Faza realizacyjna

– zabawa „kółko krzyżyk”

(20 min)

przedstawiciele grup podchodzą do tablicy i odsłaniają po jednym wybranym przez grupę polu

obie grupy rozwiązują zadania

przedstawiają rozwiązanie zadania na tablicy

gdy rozwiązanie jest poprawne uczeń stawia znak swojej grupy na karcie z rozwiązanym zadaniem. Jeżeli rozwiązanie jest błędne grupa przeciwna może przejąć wybrane pole jeśli przedstawi poprawne rozwiązanie zadania i wtedy ta grupa stawia na nim swój znak.

w momencie gdy uczniowie ułożą trzy swoje znaki w jednej linii poziomo, pionowo lub ukośnie wygrywają

uczniowie grupy , która zwyciężyła dostają oceny bardzo dobre.

- wiersze „ W ulu”oraz „Dzielni krasnale”

(12 min)

rozdanie uczniom kart z teksami wierszy

uczniowie czytają teksty wierszy i próbują samodzielnie rozwiązać zagadkę zawartą w tekście wiersza

uczniowie, którzy rozwiążą łamigłówkę przy tablicy dostają oceny,

uczniowie wklejają teksty wierszy do zeszytów oraz wpisują rozwiązania

Karty z tekstami wierszy

Faza podsumowująca

– podsumowanie i ocena pracy uczniów na lekcji(5 min ...