Dodaj publikację
Autor
Teresa Puchacz
Data publikacji
2011-06-13
Średnia ocena
5,00
Pobrań
79

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Kl. IV to: Legendy mojej miejscowości i mojego regionu. Kl. VI to: Dawna historia mojego regionu w świetle wybranych dokumentów.
 Pobierz (doc, 37,5 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji historii w klasach IV i VI w dniu 27 XI 2007r

|Temat klasy IV: Legendy mojej miejscowości i mojego regionu. |Temat klasy VI: Dawna historia mojego regionu w świetle wybranych dokumentów. |
|Cele: |Cele: |
|główny |główny: |
|-poznanie legend Łuszczacza i najbliższej okolicy |-poznanie niektórych wydarzeń w najbliższej okolicy z XVIII wieku |
|operacyjne; |operacyjne: |
|-uczeń opowiada legendę o pochodzeniu miejscowości i nazwy Łuszczacz |-uczeń wybiera najistotniejsze fakty z otrzymanego tekstu źródłowego „Krasnobród”, „Piekiełko”, „Susiec”,|
|-uczeń z legend o Piekiełku, Krasnobrodzie i rzece Wieprz wybiera najistotniejsze treści i redaguje |„Majdan Sopocki”, „Tomaszów Lubelski”, „Zwierzyniec i Józefów”(miejsce, czas, wydarzenia) |
|krótką notatkę zgodnie z instrukcją |-uczeń redaguje krótką notatkę zgodną z instrukcją |
|-uczeń rozwija w sobie szacunek dla kultury własnego regionu |-uczeń dzieli się zdobyta wiedzą z innymi |
|-uczeń jest dumny z tego, że Łuszczacz posiada własną monografię i legendę |-uczeń uświadamia sobie wielość wydarzeń historycznych dziejących się w jego regionie |
|-uczeń efektywnie współpracuje w grupie |-uczeń kształtuje w sobie przynależność do swojego regionu (identyfikuje się ze swoim regionem) |
|Metody: słowna, czynna, poglądowa |Metody: słowna, czynna, poglądowa |
|Formy pracy uczniów: zbiorowa, grupowa zróżnicowana, indywidualna jednolita |Formy pracy uczniów: zbiorowa, indywidualna zróżnicowana, |
|Pomoce dydaktyczne: różne legendy z Internetu i monografii „Łuszczacz” dotyczące naszej miejscowości i |Pomoce dydaktyczne: różne teksty z Internetu dotyczące regionu Tomaszowa, Suśca, Krasnobrodu, Zwierzyńca |
|najbliższych terenów (Krasnobród, Majdan Górny, Lublin, rzeka Wieprz) |i Józefowa, Majdanu Sopockiego. |
| | |
|Przebieg lekcji: |Przebieg lekcji: |
|Zapisanie tematu lekcji. |Zapisanie tematu lekcji. |
| | |
|Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji o położeniu geograficznym Łuszczacza (gmina, powiat, | |
|województwo, radny, sołtys), o najważniejszych wydarzeniach w historii regionu oraz o pochodzeniu nazwy |Rozdanie kart pracy w celu dokładnego przeczytania tekstów i zapoznania się z poleceniami do wykonania. |
|Polska, o sąsiadach Polski. | |
| |Przypomnienie wiadomości z ostatnich lekcji o próbie reform za Stanisława Augusta Poniatowskiego, jego |
| |wkładzie w rozwój kultury narodowej, nauki i sztuki, obiadach czwartkowych, kolejnych rozbiorach Polski. |
|Przypomnienie pojęcia „legenda” i niektórych legend poznanych na lekcjach języka polskiego. | |
| |Praca indywidualna zgodnie z instrukcjami: |
|Praca grupowa w grupach dwuosobowych, rozdanie kartek z legendami najbliższego regionu i praca zgodnie z | |
|wypisanymi tam poleceniami: | |
| |-wypisz najważniejsze daty i wydarzenia z historii Krasnobrodu i jego okolic, przygotuj prezentację |
| |przeczytanego tekstu |
|-na podstawie rozdziału III monografii „Łuszczacz” przygotuj opowiadanie obu wersji pochodzenia nazwy |-wypisz najważniejsze daty i wydarzenia z okolic Tomaszowa Lubelskiego, przygotuj prezentację |
|Łuszczacz i krótką notatkę na ten temat |przeczytanego tekstu |
|-przygotuj opowiadanie legendy o Czarciej Łapie i notatkę (2-3 zdania) o niej |-wypisz daty ...