Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji bibliotecznej w klasach IV-VI
przeprowadzonej w dniu 19.05.2009r.w SP
Prowadząca: Teresa Puchacz
Temat lekcji: Wspominamy Jana Pawła II.
Cele lekcji:
Cel główny:
-przybliżenie postaci Sługi Bożego Jana Pawła II i ukazanie poetyckiego dorobku Papieża –Polaka.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- podać ważne wydarzenia z życia Karola Wojtyły i Jana Pawła II,
- przeżywać głębię poetyckiego słowa Jana Pawła II,
- interpretować utwory Jana Pawła II,
- integrować się z wartościami zawartymi w nauczaniu Jana Pawła II,
- rozwijać sprawność manualną i słuchową oraz koordynację wzrokowo-ruchową,
- darzyć szacunkiem i uznaniem postać wielkiego Papieża-Polaka,
- wykazywać postawy koleżeńskie i współpracować w grupie,
- być dumnym z wyboru Polaka na Stolicę Piotrową jako następca Jezusa na Ziemi,
- wyciągnąć wniosek podsumowujący jego pracę na lekcji.
Metody pracy:
-słowna,
-oglądowa,
-praktycznego działania
Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna jednolita,
- grupowa jednolita i zróżnicowana.
Pomoce dydaktyczne:
-portrety i ilustracje papieża,
- życiorys papieża do przypomnienia ważnych informacji i poznania nowych, nieznanych
faktów z jego działalności ,
- kółka do pracy metodą orgiami do sporządzenia stroju papieskiego,
- ilustracje herbu papieskiego do kolorowania,
-wiersze do indywidualnej recytacji / pięknego czytania,
-komputer - Internet.
Przebieg lekcji:
|Tok lekcji |Czynności uczniów |
|Przywitanie uczniów i przedstawienie tematu spotkania. | |
|Przyczepienie ilustracji i portretów Jana Pawła II. |Uczniowie przyczepiają do tablicy, pod nią kładą różę i |
| |znicz do zapalenia. |
|Przybliżenie biografii papieża ze szczególnym zwróceniem uwagi na 18.05.1920r., 16.10.1978r. i |Uczniowie kolejno czytają odpowiednie fragmenty i śpiewają |
|02.04.2005r. Po niektórych fragmentach odśpiewanie różnych pieśni religijnych. |pieśni. |
| | |
| | |
|Konkursy: | |
|- rozdanie kart –różni papieże i wybranie Jana Pawła II spośród nich, |Praca grupowa – kto szybciej? |
|- recytacja ( piękne czytanie) utworów Jana Pawła II, po wcześniejszym cichym przygotowaniu się, | |
|- papież od najmłodszego do najstarszego, |Czytanie wierszy - praca indywidualna, |
| | |
|- kolorowanie godła papieskiego wg wzoru – chętni z klas IV-VI, |Numerowanie wg kolejności - praca grupowa jednolita. |
|i wyklejanie papieża z kółek metodą orgiami –chętni z klas IV- VI. |Praca indywidualna jednolita z podziałem na 2 grupy. |
| | |
|5. Wyszukiwanie w Internecie strony „Jan Paweł II” i poszukiwanie ciekawych, mniej znanych zdjęć papieża | |
|oraz ciekawostek związanych z jego biografią i działalnością apostolską. | |
| |Praca z Internetem. |
|6. Podsumowanie pracy uczniów. | |
|- co najbardziej zapamiętali | |
|- z czego są dumni, | |
|- co im sprawiało trudności w dzisiejszych zajęciach? | |
| |Wypowiedzi uczniów. |