Dodaj publikację
Autor
Renata Warejko
Data publikacji
2011-06-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
171

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki w I klasie gimnazjum dotyczący rozwiązywania równań w zadaniach.
 Pobierz (doc, 42,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE I Gimnazjum

Temat lekcji: Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Czas: 45 minut
Cele ogólne nauczania: rozwiązywanie równań, rozwiązywanie zadań tekstowych za pomocą równań.
Umiejętności uczniów wyrażone celami operacyjnymi:
Uczeń potrafi:

• czytać informacje ze zrozumieniem i je selekcjonować,

• rozwiązywać różne typy zadań za pomocą równań;

• podać przykłady równań I-stopnia z 1 niewiadomą,

• przeprowadzić analizę zadania,

• zapisać związki między wielkościami występującymi w zadaniu za pomocą wyrażeń algebraicznych,

• ułożyć równanie,

• rozwiązać równanie,

• podać odpowiedź,

• sprawdzić poprawność rozwiązania,

• przedstawić rozwiązanie zadania na tablicy.

Uczeń zna:

• pojęcia dotyczące równań,

• twierdzenia o równaniach równoważnych,

• sposoby rozwiązywania równań,

• sposoby rozwiązywania zadań tekstowych za pomocą równań.

Środki dydaktyczne: kartki z zadaniami podzielone na 4 stopnie trudności:

• zad. najprostsze – za 1 pkt;

• zad. o podstawowym stopniu trudności – za 2 pkt;

• zad. tekstowe na zastosowanie równań lub trudniejsze równania – za 3 pkt;

• zad. wykraczające poza program nauczania – za 4 pkt.

Metody pracy:

- samodzielne rozwiązywanie zadań na kartkach;

- prezentacja rozwiązań wybranych, ciekawych zadań tekstowych za 4 pkt na tablicy.

Każdy uczeń sam wybiera stopień stadności i losuje zadanie za określoną liczbę punktów. Jeżeli zadanie zostanie rozwiązane prawidłowo uczeń otrzymuje punkty i losuje następne zadanie. Jeżeli zadanie nie zostało poprawnie rozwiązane uczeń otrzymuje pomoc nauczyciela, ale zadanie to nie będzie punktowane, a następnie uczeń losuje zadanie za niższą liczbę punktów.

Zasady pracy:

1. Zabawa trwa ok.30 min.

2. Zadanie za 1 pkt można wylosować tylko 2 razy.

3. Oceny:

a) dobra – za uzyskanie min. 8 pkt (za 1 pkt i 2 pkt);

b) bardzo dobra – za uzyskanie min.10 pkt ( przynajmniej jedno zad za 3 pkt);

c) celująca – za uzyskanie min.10 pkt ( przynajmniej jedno zad za 4 pkt);

Formy pracy:

- praca indywidualna.

WSKAŹNIKI

(co świadczy o tym, że dane umiejętności zostały przez uczniów osiągnięte?)

Uczeń:

- rozumie pojęcia związane z równaniem (równanie, liczba spełniająca równanie, równanie sprzeczne i tożsamościowe, równania równoważne),

- zna twierdzenia o równaniach równoważnych i poprawnie stosuje je do rozwiązywania równań,

- prawidłowo określa i zapisuje związki między wielkościami za pomocą wyrażeń algebraicznych,

- układa równanie zgodnie z warunkami danymi w zadaniu,

- sprawnie i bezbłędnie rozwiązuje równania,

- wykonując obliczenia korzysta z praw działań (m.in. łączność, przemienność),

- sprawdza, czy liczba spełniająca równanie, spełnia warunki zadania,

- redaguje odpowiedzi ściśle na zadane pytanie.

 

TOK LEKCJI:

1. Sprawdzenie listy obecności.

2. Przedstawienie uczniom celu lekcji.

3. Lekcja właściwa:

Przypomnienie wiadomości o równaniach z poprzednich lekcji:

- Co to znaczy rozwiązać równanie?

- Jak rozwiązujemy równanie?

- Ile rozwiązań może ...