Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Matus
Data publikacji
2011-07-21
Średnia ocena
5,00
Pobrań
555

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja przedstawia lekcję biblioteczną, dzięki której uczniowie poznają podstawowe zasady korzystania z biblioteki szkolnej i zostają pasowani na czytelnika.
 Pobierz (docx, 17,5 KB)

Komentarze

danuta 03, 2011-07-28, ocena:

BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJĘ.SUPER TEN SCENARIUSZ.

Podgląd treści

Temat: Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych.

Cel : Nabycie wstępnych umiejętności korzystania z biblioteki szkolnej i jej zbiorów.

Cele operacyjne

Wiadomości: Uczeń:

- zna godziny pracy biblioteki

- termin zwrotu wypożyczonych książek

-zasady poszanowania książek

- rozumie pojęcia: biblioteka. Wypożyczalnia, czytelnia, karta książki, karta czytelnika

Umiejętności: Uczeń potrafi:

- prawidłowo operować poznanymi pojęciami

- stosować na co dzień obowiązki czytelnika

- dokonać wyboru książek do czytania

- wymienić znane tytuły książek

- uczestniczyć we wspólnej zabawie

Metody: pogadanka, gry planszowa, ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne: wyposażenie biblioteki,- dekoracje, plansze, księga inwentarzowa biblioteki, karta książki, karta czytelnika, pieczęć biblioteki, książki przed i po opracowaniu, regulamin biblioteki, krzyżówka, zagadki, zakładki do książek, karta pracy, dyplomy.

Formy: zbiorowa, indywidualna

Tok lekcji:

Część organizacyjna

1. Przywitanie uczniów.

Wysłuchanie i rozwiązanie zagadki, która pomoże odpowiedzieć na pytanie, gdzie się znajdujemy

Dziesięć liter ma to słowo,

A na końcu jest w nim TEKA,

Książka tam na Ciebie czeka .

Jest to ….

2. Podanie i wyjaśnienie celu wizyty w bibliotece.

Bibliotekarz informuje uczniów, że podczas pierwszej lekcji uczniowie poznają bibliotekę, jej zbiory, regulamin, zasady poszanowania książek, spotkają się z baśniowymi postaciami, pochwalą się swoją wiedzą o książkach. Na zakończenie odbędzie się uroczyste pasowanie na czytelnika.

Część zasadnicza:

1. Wspólne wyjaśnienie pojęcia biblioteki , pomieszczeń, rodzajów bibliotek( domowa, przedszkolna, szkolna, publiczna)

2. Zwiedzanie biblioteki pod przewodnictwem bibliotekarza.

- Objaśnienie uczniom zasad zachowania się pomieszczeniach biblioteki.

- Zapoznanie uczniów z wypożyczalnią i dokumentami gromadzonymi w bibliotece.

- Krótkie omówienie drogi książki do czytelnika, zaprezentowanie uczniom księgi inwentarzowej, karty książki, karty czytelnika.

- Uczniowie opowiadają o swoich ulubionych książkach, o tym jak o nie dbają.

Bibliotekarz pokazuje uczniom sposób oprawiania książek w folię.

- Wspólne ustalenie zasad postępowania z książką – odczytanie życzeń książki przez poszczególnych uczniów :

Nie pisz i nie rysuj tuszem na mych kartkach, bowiem wkrótce będę prawie nic nie warta.

Nie zaginaj rogów, używaj zakładki, na półce mnie stawiaj, dbaj o me okładki.

Kiedy moje kartki wyrwiesz i wyrzucisz, wiedz że wtedy do nich nigdy nie powrócisz.

Gdy się ze starości zacznie rozlatywać, spróbuj mnie naprawić, posklejać, pozszywać.

Nie czytaj, gdy jadasz, nie brudz mnie rękami, to ci będę służyć całymi latami.

-Odczytanie regulaminu biblioteki oraz wyjaśnienie zasad korzystania ze zbiorów i z pomieszczeń bibliotecznych.

- Wyjaśnienie dzieciom, że jako miłośnicy książek mają możliwość wybierania książek bezpośrednio z półek.

3. Rozwiązywanie krzyżówki.

Na planszy zawieszonej na tablicy znajdują się niepełne tytuły ułożone w krzyżówkę. Obok znajdują się rozrzucone , przypięte magnesami paski z brakującymi wyrazami. Uczniowie wybierają odpowiednie paski i doklejają w dowolnych miejscach krzyżówki, by ...