Dodaj publikację
Autor
Anna Fornal
Data publikacji
2011-08-22
Średnia ocena
5,00
Pobrań
768

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Gra dydaktyczna, jako lekcja ćwiczeniowa w temacie mnożenei pisemne przez liczby wielocyfrowe. Lekcja przebiega jako praca w grupach.
 Pobierz (doc, 160,5 KB)

Podgląd treści


Żagań, dn.24.11.2010r.

Scenariusz lekcji matematyki

przeprowadzonej w klasie IV

Prowadzący lekcję: mgr Anna Fornal
Szkoła: PSP Nr 4 w Żaganiu

Temat : Mnożenie pisemne – metody aktywizujące.

I. Cele kształcenia:

Uczeń powinien umieć:
• Mnożyć pisemnie przez liczby wielocyfrowe
• Współpracować w grupie
II. Metody nauczania :
• Gra dydaktyczna,
• Praca w grupach;

III. Forma pracy :
➢ Rozwiązywanie zadań .

IV. Środki dydaktyczne:
Karty pracy z działaniami, plansza z grą.

V. Przebieg lekcji:

1. Część organizacyjna:

1. sprawdzenie obecności;
2. sprawdzenie zadania domowego;

2. Część właściwa lekcji:

Każdy z uczniów dostaje karteczkę z innym działaniem i ma je rozwiązać – załącznik 1.
Z działań mają wyjść tylko cztery wyniki. Uczniowie z tymi samymi wynikami łączą się
w grupy. Każda z grup otrzymuje kopertę z kolorowymi kartonikami – 12 sztuk, kartką z działaniami – załącznik 2 - dotyczącymi mnożenia pisemnego przez liczby wielocyfrowe oraz komplet magnesów. Plansza do gry – załącznik 4- jest rozpięta na tablicy w widocznym dla każdego miejscu – przeniesiona na brystol..
Instrukcja gry – omawiam ją ustnie:
- Należy wyliczyć wszystkie przykłady z kartki
- koperty otwieramy jednocześnie,
- wyniki należy zasłonić na planszy kolorowym kartonikiem-
- zasłonić liczbę można dopiero wtedy gdy każda osoba z grypy dany przykład obliczyła
- należy wybrać lidera grupy, który będzie to kontrolować,
- w przypadku gdy liczba zostanie zasłonięta a nie wszyscy w grupie policzyli, kartonik zostanie zdjęty,
- nie pracujemy na czas.

Grupy rozpoczynają pracę ja w tym czasie chodzą między nimi i kontroluję zgodność prac
z instrukcją gry.
Jeśli któraś Z grup skończy swoją pracę przed końcem lekcji, aby się nie nudziła, każda osoba jako „bonus” dostaje kostkę pentomino – załącznik 3.

3.Zakończenie lekcji:

Podsumowanie lekcji robię poprzez zadanie pytań dotyczących pracy w danym składzie grupowym, co pomagało, co przeszkadzało, jaką ocenę wystawili by sobie sami. Wyjaśniamy dlaczego w niektórych grupach praca przebiegała gorzej. Na koniec dziękuję uczniom i proszę aby podziękowali sobie nawzajem za współpracę.
Opracowała mgr Anna Fornal

Załącznik 1

|1270 |795 |
|772+498 |628+167 |
|856+414 |137+658 |
|521+749 |1230-435 |
|1500-230 |900-105 |
|1940-670 |1462-667 |
|1610 |1450 |
|946+664 |614+836 |
|728+882 |1948-498 |
|1849-239 |752+698 |
|1762-152 |306+1144 |
|1900-290 |2003-553 |

Załącznik 2

|GRUPA 1 Wykonaj działania, wyniki zasłoń na planszy kolorowym kartonikiem: |GRUPA 2 Wykonaj działania, wyniki zasłoń na planszy kolorowym kartonikiem: |
|1654 · 8 |589 · 6 |
|765 · 9 |458 · 8 |
|7492 · 4 |1212 · 5 |
|1356 · 8 |1587 ·3 |
|796 ·6 |1177 · 4 |
|512 · 7 |2254 ·4 |
|798 · 3 |5544 ·7 |
|654 · 6 |1323 ·8 |
|477 · 9 |745 ·6 |
|889 ·7 |325 ...