Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
UROCZYSTOŚĆ WMUROWANIA KAMIENIA WĘGIELNEGO POD BUDOWĘ HALI SPORTOWEJ (Scenariusz)
(Dziewczynka trzyma w ręce kartkę, udaje, że się uczy. Podchodzi do niej grupa 3 osób. Zaczynają rozmowę …)
(uczeń 1)
Cześć Paulina, czego tak pilnie się uczysz ?
(Paulina)
Zazdroszczę Wam wolnego czasu. Ja to mam pecha. Wciąż muszę coś robić. Teraz jestem zdenerwowana, bo za 2 dni w szkole wielkie sportowe święto, a ja nie umiem jeszcze ,,ody do sportu”
(uczeń 2)
Ty, taka, pilna, jeszcze się nie nauczyłaś. Jakoś nie wierzę !
(uczeń 3)
Ania ma rację. To do Ciebie nie pasuje. Chyba jesteś zbyt krytyczna. Mów, słuchamy !
(Paulina recytuje ,, Odę do sportu)
(uczeń 3)
Piękne słowa. Wszystko fajnie, ale w tej naszej ciasnocie trudno być architektem swojego ciała. To nie lada sztuka zorganizować zajęcia dla kilku grup dziewcząt i chłopców równocześnie. Podziwiam naszych nauczycieli, nas z resztą też. Każda lekcja wychowania fizycznego to wielkie wyzwanie.
(uczeń 1)
Przesadzasz ! Przecież nie od początku człowiek trenował w pięknych salach i na profesjonalnych boiskach, a jednak sport rozwijał się.
(uczeń 2)
Paweł ma rację. Swoją drogą, to ciekawe jak kiedyś ćwiczono. Fajnie byłoby porozmawiać z kimś, kto jest znawcą w tym zakresie.
(pojawia się Grek)
Czy ktoś mnie wzywał ?
(uczeń 2 – zdziwiony)
Patrzcie ! Marzenia się spełniają.
(Paulina)
Dzień dobry! Mamy prośbę, mógłby nam Pan opowiedzieć jak u Was wyglądały lekcje wuefu.
(Grek)
Zamiłowanie Greków do sportu wywodziło się z uwielbienia siły i piękna. Sport Uważany był za ważny element edukacji chłopców i pozytywnego kształtowania charakterów. To u nas narodziła się idea igrzysk olimpijskich. Po ukończeniu trzynastego roku życia, młody Ateńczyk rozpoczynał ćwiczenia gimnastyczne pod opieką pedotriby w palestrze. Do ćwiczeń tych przywiązywała opinia ateńska wielkie znaczenie, dlatego też czuwały nad nimi władze.
Tylko w Grecji organizowano zawody sportowe, dające możliwość rywalizacji. To u nas narodziła się idea igrzysk olimpijskich, które zawsze odbywały się w Olimpii. W waszych czasach, za zwycięstwo sportowcy otrzymują medale, w starożytnej Grecji jedyną nagrodą dla zwycięzcy była sława i wieniec z gałązek oliwnych.
(uczeń 1)
Wspaniale Pan opowiada. Nie miałem pojęcia, że w starożytności, aż tak dbano o sprawność fizyczną.
(Grek)
Miło było Was poznać. Jesteście intrygującymi młodymi ludźmi. Mam nadzieję, że żyjecie według zasady - ,,W zdrowym ciele, zdrowy duch” Muszę już iść … Do widzenia.
(uczeń 2)
Dziękujemy ! Do zobaczenia!
(uczeń 3)
Szkoda, że dziś nie wszyscy wyznają tą zasadę.
(uczeń 1)
Zaraz, zaraz, o ile sobie przypominam już w średniowieczu zaniedbano ćwiczenia fizyczne. W tej epoce uważano, że dbałość ...