Dodaj publikację
Autor
Monika Kryś
Data publikacji
2011-08-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
135

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem zasobów bibliotecznych. Zdecydowałam się na podjęcie tematu podróży, ponieważ uważam, że jest on bliski każdemu człowiekowi, bez względu na wiek. Nowatorskie podejście do niego może rozpalić ciekawość uczniów, której zaspokojenie odnajdą w lekturze literatury podróżniczej, przygodowej czy pięknej.
 Pobierz (doc, 69,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem zasobów bibliotecznych

Część I

Zdecydowałam się na podjęcie tematu podróży, ponieważ uważam, że jest on bliski każdemu człowiekowi, bez względu na wiek. Nowatorskie podejście do niego może rozpalić ciekawość uczniów, której zaspokojenie odnajdą w lekturze literatury podróżniczej, przygodowej czy pięknej.

Literatura:

Pawliszak L., Homo viator. Kilka pomysłów na lekcje z podróżą w tle „Polski w Praktyce” nr 1 (13)/ 2011 s.34-38

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wawelno

Część II

• temat: Miejsca piękne i ciekawe – wycieczka po okolicy

Klasy IV- VI

Czas trwania: 45 min

• cele:

ogólny:

- rozbudzenie motywacji do czytania i rozwijania umiejętności odbioru dzieł literackich i innych tekstów kultury;

szczegółowe:

uczeń:

- rozwija sprawność uważnego słuchania wypowiedzi innych,

- rozwija umiejętność poszukiwania interesujących go wiadomości,

- poprawnie i swobodnie wypowiada się,
- skutecznie porozumiewa się w różnych sytuacjach, prezentuje własny punktu widzenia i uwzględniania poglądy innych ludzi, poprawnie posługuje się językiem ojczystym,
- efektywnie współdziała w zespole, podejmuje indywidualne i grupowe decyzje,
- rozwiązuje problemy w sposób twórczy,
- odkrywa swoje zainteresowania.
• metody i techniki nauczania

zajęcia grupowe w terenie, burza mózgów, pogadanka, praca z tekstem; mini wykład uczniowski

• szczegółowy przebieg zajęć:

|Czas |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
|2 min |Witam się z uczniami. Pytam uczniów, co wiedzą o Wawelnie? |Uczniowie witają się z nauczycielem. Wymieniają |
| |Zapisuję wymienione przez uczniów informacje, dzielę uczniów na grupy|znane fakty z historii wsi. |
| |dwuosobowe, rozdaję materiały i proszę uczniów, żeby się z nimi | |
|5 min |zapoznali | |
|20 min |Wychodzimy ze szkoły na spacer po wsi, robimy przystanki, w czasie |Uczniowie w czasie spaceru wykonują przydzielone |
| |których uczniowie wykonują przydzielone im zadania: robią zdjęcia, |im zadania: robią zdjęcia, wymyślają legendę, |
| |wymyślają legendę, obserwują uważnie kościół i cmentarz, rysują plan |obserwują uważnie kościół i cmentarz, rysują plan |
| |wsi |wsi. |
|8 min |Prezentacja grup: przewodników po kościele i cmentarzu – |Pozostali uczniowie zadają pytania grupom. |
| |oprowadzenie klasy; geografów – prezentacja planu wsi, polonistów |Chętny uczeń kameruje prezentacje. |
| |opowiedzenie wymyślonej legendy, przyrodników – prezentacja zdjęć w | |
| |cyfrowej ramce. | |
|5 min |Powrót do szkolnej biblioteki. |Dzielenie się wrażeniami z lekcji w czasie spaceru|
| | |powrotnego. |
|2 min |Ćwiczenie z dokończeniem zdania: Lubię podróże, bo……. |Rundka bez przymusu. |
|3 min |Wypożyczenie książek chętnym uczniom. |Wypożyczanie książek. |

• pomoce i materiały:

Załącznik nr 1 - karta informacyjna dla grup

Wawelno (do 31 grudnia 2001 Wąwelno; dodatkowa nazwa w j. niem. Bowallno; 1936-45 Walldorf, śl. Bowalno– wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Komprachcice.

Od 1950 miejscowość należy do województwa opolskiego.

| |

Historia

Wieś po ...