Dodaj publikację
Autor
Monika Kryś
Data publikacji
2011-08-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
140

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem zasobów bibliotecznych. Zdecydowałam się na podjęcie tematu smoków w literaturze, ponieważ uważam, że od baśni, których typowymi bohaterami są właśnie smoki, można doprowadzić uczniów do czytania fantastyki różnych typów. Smoki budzą wiele emocji, są dla dzieci interesujące, a ich wizerunek jest mocno zakorzeniony w dziecięcej świadomości.
 Pobierz (doc, 57,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem zasobów bibliotecznych

Część I

Zdecydowałam się na podjęcie tematu smoków w literaturze, ponieważ uważam, że od baśni, których typowymi bohaterami są właśnie smoki, można doprowadzić uczniów do czytania fantastyki różnych typów. Smoki budzą wiele emocji, są dla dzieci interesujące, a ich wizerunek jest mocno zakorzeniony w dziecięcej świadomości.

Literatura:

Bańkowska A., Greb K., O smokach z baśni i prawdziwych, Warszawa 1965

Hymon U., Smok w ludzkiej świadomości „Polski w Praktyce” nr 6/2010 s. 24-30

Krupska B., Sceny z życia smoków, Warszawa 1998

Część II

• temat: Na tropie smoków – detektywi w bibliotece

Klasy IV- VI

Czas trwania: 45 min

• cele:

ogólny:

- rozbudzenie motywacji do czytania i rozwijania umiejętności odbioru dzieł literackich i innych tekstów kultury;

szczegółowe:

uczeń:

- rozwija sprawność uważnego słuchania wypowiedzi innych,

- rozwija umiejętność poszukiwania interesujących go wiadomości,

- poprawnie i swobodnie wypowiada się,
- skutecznie porozumiewa się w różnych sytuacjach, prezentuje własny punktu widzenia i uwzględniania poglądy innych ludzi, poprawnie posługuje się językiem ojczystym,
- efektywnie współdziała w zespole, podejmuje indywidualne i grupowe decyzje,
- rozwiązuje problemy w sposób twórczy,
- odkrywa swoje zainteresowania.
• metody:

burza mózgów, pogadanka, praca z tekstem;

• techniki pracy:

ćwiczenie kreatywności wg Edwarda de Bono Historia;

• szczegółowy przebieg zajęć:

|Czas |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
|4 min |Witam się z uczniami. Pytam uczniów, co wiedzą o smokach, w jakich |Uczniowie witają się z nauczycielem. Wymieniają |
| |utworach literackich występują, kto napisał utwory o smokach? |imiona znanych smoków, tytuły książek i ich |
| |Zapisuję wymienione lektury na tablicy, dopisuję też moje propozycje |autorów. |
| |– tym samym tworzę listę „smoczych lektur”. | |
| |Zapisuję temat lekcji. | |
|10 min |Proszę chętnych uczniów o wyszukanie wymienionych książek w |Uczniowie wykorzystując znajomość alfabetu, a |
| |księgozbiorze. |także rozmieszczenia książek w bibliotece, |
| | |odnajdują wypisane na tablicy pozycje. |
| | |Uczniowie w parach wybierają dwie ze zgromadzonych|
| |Rozdaję dwuosobowym grupom załącznik nr 1, proszę o uzupełnienie |książek, następnie charakteryzują ich smoczych |
| |tabeli informacjami wyszukanymi w wybranej literaturze. |bohaterów, uzupełniając informacje w tabelach |
| | |(zał.1). |
| | |Uczniowie tworzą smoczy księgozbiór – wystawkę |
| | |książek o smokach. |
|6 min |Pogadanka na temat obecności motywów smoka w literaturze i jego |Uczniowie wypowiadają swoje zdanie, co myślą o |
| |oddziaływań na wyobraźnię, a także na temat odbioru smoczych |obecności smoków w literaturze, filmie, wymieniają|
| |bohaterów. |te najbardziej i najmniej ulubione. |
|10min |Wyjaśnienie ćwiczenia kreatywności wg Edwarda de Bono Historia ( |Czas na ciche przeczytanie tekstu, losowanie |
| |opowiedzenie otrzymanego fragmentu z włączeniem przypadkowych |wyrazów i przygotowanie historii z włączeniem |
| |wyrazów, tak by opowieść była spójna i logiczna), podział klasy na |pięciu ...