Dodaj publikację
Autor
Justyna Stefanska
Data publikacji
2011-10-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
33

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Historia Zespołu Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie.
 Pobierz (doc, 5,2 MB)

Podgląd treści

Autor: Justyna Stefańska

Temat: Historia mojej szkoły.

Tytuł: Historia Zespołu Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie.

HISTORIA ZS, CKU W GRONOWIE.

Po II wojnie światowej zniszczony kraj potrzebował solidnej odbudowy. Dotyczyła ona niemalże każdej sfery życia a szczególnie polskiego rolnictwa. Bardzo ważne stało się zapewnienie młodzieży pozostającej na gospodarstwie wykształcenia rolniczego, które pozwoliłoby skuteczne rozwijać ten sektor gospodarki. Według założeń z okresu międzywojennego (ustawa z 9 lipca 1920r.) kraj nasz w ciągu dwudziestu lat miał być pokryty siecią szkół rolniczych. W okresie powojennym powrócono do tej idei.
Już w 1945r. na obszarze ówczesnego województwa bydgoskiego utworzono 3 pierwsze gimnazja rolnicze:
- Koedukacyjne Gimnazjum Rolnicze w Nadrożu pow. Rypin
- Koedukacyjne Gimnazjum Pszczelarsko-Ogrodnicze w Aleksandrowie Kujawskim
- Męskie Gimnazjum Rolniczo-Mechaniczne w Olszewce pow. Wyrzysk
Gimnazjum w Olszewce powołano dokładnie 29.01.1945r. jako Powiatową Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego na czele z kierownikiem inż. Czesławem Tarczyńskim. W pierwszym roku istnienia szkoła kształciła jedną klasę liczącą 35 uczniów w wieku od 15-23 lat. Już na samym początku funkcjonowania placówki podjęto decyzję od kontynuowaniu nauki w okresie miesięcy wakacyjnych, w celu wyrównania poziomu nauczania. Świadczyło to o ogromnym zaangażowaniu zarówno uczniów i nauczycieli.
[pic]
Pierwsi absolwenci i nauczyciele Gimnazjum Rolniczo-Mechanicznego w Gronowie.
Szybko jednak okazało się, iż obiekt w Olszewce nie w pełni odpowiada potrzebom szkoły dlatego Wojewódzki Wydział Oświaty Rolniczej w Bydgoszczy z początkiem nowego roku szkolnego przeniósł szkołę do Gronowa koło Torunia. Przejęcie Gronowa z rąk administratora majątku Augustyna Wiszniewskiego nastąpiło 7 marca 1946r. a dokonała tego specjalna komisja złożona m.in. z przedstawicieli oświaty, Związku „Samopomoc Chłopska” oraz przewodniczącego Komitetu Służby Folwarcznej.

[pic]
Przeprowadzka z Olszewki do Gronowa

Pałac w Gronowie będący niegdyś własnością Wolffów posiadał 99 pokoi o powierzchni 1200 m², mieściły się w nim sale lekcyjne, kuchnia stołówka, mieszkania dla nauczycieli i obsługi oraz internat.
1 września 1946r. szkoła rozpoczęła swoją działalność w Gronowie pod nazwą Liceum Mechaniki Rolnej (dotychczasowe gimnazja rolnicze przemianowano na licea pierwszego stopnia). Dyrektorem był inż. Czesław Tarczyński, o którym współpracownicy wspominali, iż pracował dla szkoły 20 godzin na dobę. Pełnił on swoją funkcję do maja 1947r. Nowym dyrektorem został od września 1947r. inż. Witold Kiełczewski, który piastował ten urząd do sierpnia 1948r.
W roku szkolnym 1950/51 szkoła przeszła kolejny etap zmian organizacyjnych – nazywając się odtąd Państwowym 4-letnim Liceum Mechaniki Rolnej a rok później Technikum Mechanizacji Rolnictwa (od 1958r. funkcjonującym w trybie 5-letnim).
Latem 1950r. w pożarze spłonęło piętro i poddasze pałacu. W wyniku odbudowy trwającej dwa lata ...