Dodaj publikację
Autor
Marzena Myk
Data publikacji
2011-10-26
Średnia ocena
5,00
Pobrań
387

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia dotyczące problemu dyskryminacji, przeznaczone raczej dla młodzieży gimnazjalnej lub pozagimnazjalnej.
 Pobierz (doc, 39,5 KB)

Komentarze

martadepta, 2013-11-02

Ciekawy pomysł na zilustrowanie młodzieży różnic społecznych i kształtowanie empatii.

Podgląd treści

Konspekt zajęcia

Temat: „ Dyskryminacja- równi i równiejsi” – zajęcia metodami aktywnymi

Prowadzący:

Data:

Cele:
- zwiększenie świadomości istnienia nierównych szans społecznych
- wykształcenie świadomości konsekwencji należenia do określonych grup mniejszościowych lub kulturowych
- rozwijanie empatii wobec osób, które są inne
- wdrażanie do zachowania ciszy podczas zajęć

Zadania:
Uczniowie doświadczają, jak jest być kimś źle traktowanym, dyskryminowanym, innym w społeczeństwie

Spodziewane efekty:

Uczeń ma świadomość istnienia nierówności społecznych

Wychowanek jest świadomy konsekwencji przynależności do określonych grup społecznych

Metody:
-słowne
-praktycznego działania

Pomoce:
Kartki z rolami po jednej dla każdego wychowanka, pytania, radiomagnetofon z muzyką relaksacyjną, kapelusz

Przebieg:

I 1.Stworzenie atmosfery spokoju, koncentracji i wyciszenia za pomocą łagodnej muzyki. Prośba o całkowitą ciszę.

II 2.Podanie tematu.

3.Rozdanie w sposób losowy kartek z rolami, po jednej dla każdego. Niech każdy zachowa jej treść dla siebie i nie pokazuje jej innym.

4.Uczestnicy siedzą na podłodze i po cichu czytają swoje kartki z rolami.

5.Wczuwanie się w role.
➢ Wychowawca prosi, aby uczniowie wczuli się w role. Aby pomóc czyta kila pytań. Po każdym z nich krótka przerwa. Da to uczestnikom czas na zastanowienie się nad pytaniami oraz stworzenie obrazu samych siebie i tego jak wygląda ich życie:
➢ Jak wyglądało Twoje dzieciństwo? W jakim domu mieszkałeś? W co się bawiłeś? Czym się trudnią Twoi rodzice?
➢ Jak wygląda Twoje codzienne życie? Gdzie się wychowujesz? Co robisz rano, popołudniami i wieczorami?
➢ Jaki prowadzisz styl życia? Gdzie mieszkasz? Ile pieniędzy miesięcznie zarabiasz? Jak spędzasz czas wolny? Jak spędzasz wakacje?
➢ Co Cię cieszy i czego się boisz?

6.Prośba aby uczestnicy ustawili się w rzędzie (jak na linii startu).

7.Poinformowanie uczestników, że odczytam listę pytań. Za każdym razem gdy mogą na nie odpowiedzieć „tak” robią krok do przodu, „nie” cofają się o krok do tyłu.

8.Czytanie kolejnych sytuacji. Po każdej robię krótką przerwę, by każdy miał szanse postawić krok do przodu i zorientować się w jakiej znajduje się pozycji w stosunku do pozostałych osób.

9.Po zakończeniu pytań prośba, aby każdy przyjrzał się swojej ostatecznej pozycji. Następnie proszę o ujawnienie swej roli i podarcie kartek z rolą.

10.Uczniowie siadają na dywanie. Pytam uczniów co się z nimi działo i jakie są ich wrażenia po tym ćwiczeniu. Następnie proszę o odniesienie się do podnoszonych problemów i rozmowę na temat tego, czego się nauczyli.
➢ Jak trudno lub jak łatwo było wczuć się w poszczególne role? W jaki sposób wyobrażali sobie osoby które odgrywali?
➢ Jak czuli się robiąc krok ...