Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Mysłakowice, 27.05.2009 r.
Konspekt lekcji historii diagnozującej umiejętności i wiedzę uczniów klasy 5 „b”
Cele:
1. Sprawdzenie umiejętności:
- zamiany dat na wieki,
- zapisy wieków cyframi rzymskimi,
- zaznaczania wieków na osi czasu,
- proporcjonalnego podziału osi czasu i opisania jej,
- obliczania upływającego czasu na przełomie er i wewnątrz ery,
- podziału historii na epoki,
- nazwania poszczególnych zjawisk w epoce,
- określenia i opisania formy władzy państwach starożytnych,
- podania najważniejszych cech stylów architektonicznych: romańskiego, gotyckiego,
- umiejętności pracy z mapą historyczną.
2. Sprawdzenie znajomości poznanej terminologii historycznej.
3. Formy pracy: indywidualna, grupowa.
TOK LEKCJI:
1. Sprawy organizacyjne i zapoznanie ogólne z celami lekcji. (5 min.)
2. Przystąpienie do wypełniania testów diagnozujących nabytą wiedzę i umiejętności w klasie piątej.
Uczniowie najpierw napiszą test ogólny (15 min., załącznik nr 1), który sprawdzi umiejętność zamiany dat na wieki oraz umieszczania ich we właściwy sposób na osi czasu, następnie uzupełnią test dotyczący starożytności, a dokładniej budowy państwa i form władzy w poszczególnych starożytnych narodach (10 min, załącznik nr 2).
3. Praca z mapą historyczną. Uczniowie dwuosobowymi grupami będą musieli odnaleźć w atlasie historycznym mapki przedstawiające zagadnienia podane przez nauczyciela, które związane będą z omawianą aktualnie tematyką, czyli starożytnością (10min.).
Przykładowe polecenia:
a) Znajdź mapę, na której zaznaczone zostaną bitwy: pod Maratonem, Termopilami, Salaminą.
b) Wskaż mapę, na której widać podboje Aleksandra Wielkiego.
c) Wskaż mapę, która pokazuje rozmieszczenie plemion greckich.
d) Wskaż mapkę, na której zaznaczono najwcześniejsze cywilizacje starożytne.
4. Zadanie domowe: Przeczytaj rozdział siódmy pt. „Zmierzch Rzymu”, a następnie wykonaj w zeszycie tabelę ze strony 45.