Dodaj publikację
Autor
Beata Bendkowska
Data publikacji
2011-11-28
Średnia ocena
5,00
Pobrań
341

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji bibliotecznej.
 Pobierz (doc, 39,5 KB)

Komentarze

danuta 03, 2011-12-01, ocena:

MOŻE TO BYĆ BARDZO CIEKAWA LEKCJA.:)

Podgląd treści


Beata Bendkowska
Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Scenariusz lekcji bibliotecznej - Czytam słucham i oglądam, czyli jak zdobywać informacje

Cele
1. Uczeń zna i rozumie znaczenie pojęć- źródła informacji, media, książka, multimedia, Internet.
2. Uczeń potrafi odnaleźć informacje w różnych źródłach.
3. Uczeń wskazuje różnice w sposobie przekazu informacji.
Metody pracy
Pogadanka, ćwiczenia praktyczne, mapa myśli, łańcuch skojarzeń
Pomoce dydaktyczne
Plansze, krzyżówka, książki, prasa, komputery
Przebieg zajęć
Podział uczniów na 4 grupy- wizytówki:
a) „ kadr filmu i mikrofon” ( radio i telewizja)
b) „ pióro” (prasa)
c) „ książka” ( encyklopedie, podręczniki, słowniki)
d) „ mysz komputerowa”.( internet)

1. Pogadanka o sposobach zdobywania informacji, które z nich są najchętniej stosowane przez młodzież.
Z czym kojarzy się pojęcie „ źródło informacji”?
( Źródło inf. To materiał, z którego czerpane są informacje zaspokajające potrzeby czytelnika. W szerszym znaczeniu- dokumenty, osoby, instytucje).
Przedstawienie i uzupełnianie mapy skojarzeń źródło informacji.

Książki(encyklopedie, słowniki, podręczniki,
Książki pop.-nauk.)

Biblioteki,
Archiwum Multimedia, internet
|Źródło informacji |

Media(prasa,
Radio i telewizja) inni ludzie(nauczyciele,rodzice)

4. Podsumowanie- rozwiązanie zadań.

W jaki sposób telewizja może stać się nałogiem?

Ułożymy zasady rozsądnego korzystania z mediów:
1. Maksymalny czas przebywania przed telewizorem nie powinien przekraczać 3 godz. dziennie.
2. po obejrzeniu i wysłuchaniu wybranego programu wyłączaj telewizor czy radio.
3. Wybieraj pory oglądania telewizji. Wystrzegaj się włączania telewizji w czasie posiłków czy odrabiania lekcji.
4. Szukaj w programie audycji ciekawych i wartościowych i oglądaj je.
5. Odwracaj swą uwagę od telewizora innymi zajęciami np. grą w piłkę, czytaniem książek.
6. Wybieraj pozytywne postacie z ekranu telewizyjnego bądź z audycji radiowych.

IV. Komputer
1. wyszukajcie na płytkach CD ROM informacji z dziedziny historii:
a) Mapa historyczna- Starożytna Grecja
b) Informacja na temat demokracji w starożytnych Atenach i zanotujcie w zeszycie odpowiedzi na pytania;
- jaką linię brzegową ma Grecja?
- jakie wielkie wyspy są położone wokół Grecji?
-co oznacza pojęcie demokracja?
2. Wyszukajcie w internecie strony naszej szkoły i zanotujcie i zanotujcie :
-w którym roku powstała szkoła i jakie uroczystości były w tym semestrze?
- emblematy naszej szkoły
-datę nadania szkole imienia patrona Ignacego Łukasiewicza
-datę urodzin i śmierci I. Łukasiewicza.
Następnie przygotujcie ustnie:
- ciekawostki z życia patrona szkoły
- regulamin biblioteki.
3. Podsumowanie
Przeczytam wam tekst o internecie a wy uzupełnicie na planszy łańcuch skojarzeń wpisując w puste ogniwa wyrazy kojarzące się z internetem.
Internet to rozległa ogólnoświatowa siec komputerowa, która świadczy usługi informatyczne tym abonentom, którzy są do niej podłączeni.
Sieć tworzą serwery z odpowiednim oprogramowaniem i połączeniami między sobą oraz użytkownicy ...