Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Wolańska
Data publikacji
2012-01-16
Średnia ocena
5,00
Pobrań
379

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum do wykorzystania w dziale "Równania".
 Pobierz (docx, 27,2 KB)

Podgląd treści

mgr Katarzyna Wolańska

Konspekt lekcji matematyki w I klasie gimnazjum

Temat: Procenty w zadaniach tekstowych.

Cele operacyjne

Uczeń zna :

pojęcie procentu;

Uczeń rozumie :

potrzebę wykorzystywania równań w rozwiązywaniu problemu;

potrzebę kształtowania logicznego i twórczego myślenia.

Uczeń potrafi :

stworzyć i rozwiązać równanie w oparciu o treść zadania;

przeanalizować test i sformułować precyzyjną wypowiedź;

korzystać z wiedzy teoretycznej w życiu codziennym.

Metody nauczania

poszukujące, praktyczne, pogadanka.

Forma pracy

praca w parach, praca z całą klasą pod kierunkiem nauczyciela, praca samodzielna.

Środki dydaktyczne

gra dydaktyczna – Domino;

kartki z zadaniami;

podręcznik „Matematyka z plusem”.

Przebieg lekcji

I. Część wstępna

Sprawdzenie obecności.

Przypomnienie potrzebnych wiadomości o procentach.

Gdzie możemy spotkać się z symbolem procentu? W jakich sytuacjach?

Co oznacza 1% danej wielkości?

W jaki sposób zamieniamy procenty na liczby?

W jaki sposób zamieniamy liczby na procenty?

Rozdanie kopert z dominem matematycznym (załącznik 1).

Uczniowie w parach układają domino.

Wybrana para uczniów przedstawia rozwiązanie na tablicy.

START

50% liczby x

o 30% więcej od x

1,3x

0,7x

o 30% mniej od x

75% liczby x

o 60% mniej od x

125% liczby x

liczbę x powiększono o 3%

1,03x

0,97x

liczbę x obniżono o 3%

1% liczby x

META

II. Część główna

Realizacja tematu lekcji

Zapisanie tematu lekcji.

Na dzisiejszej lekcji będziemy rozwiązywać zadania tekstowe, w których występują procenty.

Rozdanie kartek z zadaniami (załącznik 2).

Dwa zadania rozwiązujemy wspólnie, dyskutując o sposobie określenia niewiadomej, analizie zadania, sposobie zapisania i rozwiązania równania oraz odpowiedzi.

Zadanie 1. Rozdziel 253 zł pomiędzy trzy osoby tak, aby pierwsza miała dwa razy więcej niż druga, a trzecia 80% tego, co pierwsza.

Analiza zadania: x - pieniądze I osoby

0,5x – pieniądze II osoby

80%x = 0,8x – pieniądze III osoby

253 – pieniądze do rozdania

Równanie: x + 0,5x + 0,8x = 253

Rozwiązanie: x = 110 – I 55 – II 88 – III

Odpowiedź: Pierwsza osoba otrzymała 110 zł, druga 55 zł, trzecia 88 zł.

Zadanie 2. Pani Ewa kupiła w sklepie sukienkę, żakiet i kapelusz i zapłaciła w sumie 384zł. Kapelusz był o 20% tańszy od sukienki, a żakiet o 40% droższy od sukienki. Ile kosztowała sukienka, ile żakiet a ile kapelusz?

Analiza: x – cena sukienki

80%x = 0,8x – cena kapelusza

140%x = 1,4x – cena żakietu

384 – łączna cena

Równanie: x + 0,8x + 1,4x = 384

Rozwiązanie: x = 120 – cena sukienki 96 – cena kapelusza 168 – cena żakietu

Odpowiedź: Sukienka kosztowała 120zł, kapelusz 96zł, żakiet 168zł.

Utrwalenie wiadomości.

Kolejne zadania ...