Dodaj publikację
Autor
Żaneta Posmyk
Data publikacji
2012-02-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
70

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie piątej na podsumowanie wiadomości o czworokątach.
 Pobierz (doc, 59,5 KB)

Podgląd treści


SZKOŁA PODSTAWOWA
W CHORZEWIE

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL. V

Temat: Utrwalenie wiadomości o czworokątach.

Prowadząca: Żaneta Posmyk

Cele operacyjne lekcji:
Uczeń:
- zna podstawowe własności boków, przekątnych i kątów w czworokątach,
- rozpoznaje i opisuje czworokąty,
- zna definicje czworokątów regularnych: kwadratu, prostokąta, rombu itd.,
- klasyfikuje czworokąty,
- samodzielnie i w zespole rozwiązuje problemy i podejmuje decyzje.

Typ lekcji: powtórzeniowa.
Metody pracy: pogadanka, ćwiczenia praktyczne, gra dydaktyczna.
Formy pracy: indywidualna i grupowa.
Środki dydaktyczne:
- plansza z narysowanymi czworokątami,
- karty z czworokątami (dla każdego ucznia),
- karty z labiryntem, papierowe żetony z czworokątami, karty z poleceniami (dla grup),
- podręcznik.
PLAN ZAJĘĆ
1. Czynności wstępne:
- przywitanie z klasą,
- sprawdzenie listy obecności,
- sprawdzenie pracy domowej.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji.
3. Realizacja tematu.
4. Podsumowanie wiadomości. Ocena uczniów.
5. Omówienie pracy domowej.
6. Wypełnienie ankiety ewaluacyjnej.
7. Pożegnanie uczniów.

|L. p. |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
|1 a) |Przywitanie z uczniami. | |
|b) |Sprawdzenie listy obecności. | |
|c) |Sprawdzenie pracy domowej. | |
|2 |Nauczyciel pyta uczniów o poznane czworokąty. |Uczniowie podają nazwy czworokątów i ich zasadnicze |
| | |własności. |
| |Nauczyciel zapisuje temat na tablicy. |Uczniowie zapisują temat w swoich zeszytach. |
|3 a) |Nauczyciel wskazuje na planszy poszczególne czworokąty |Uczniowie rozpoznają wskazane figury i opisują je (słownie). |
| |(załącznik 1). | |
| | | |
| |Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi karty pracy z |Uczniowie samodzielnie wykonują zadanie, po czym porównują |
|b) |czworokątami podobnymi do tych, które znajdują się na |zapisy w figurach i ewentualnie uzupełniają lub poprawiają |
| |planszy (załącznik 2). Zadaniem uczniów jest wpisanie: |błędne wpisy. |
| |litery T w każdy trapez, | |
| |litery P w każdy prostokąt, | |
| |litery R w każdy równoległobok, | |
| |litery r w każdy romb, | |
| |litery D w każdy deltoid. | |
| | | |
| |Nauczyciel odsłania zapisane na tablicy niedokończone | |
| |definicje i prosi uczniów o ich dokończenie: |Uczniowie słownie uzupełniają definicje. |
| |Kwadrat to taki czworokąt, który | |
| |....................................................... | |
|c) |Kwadrat to taki prostokąt, który | |
| |....................................................... | |
| |Kwadrat to taki romb, który | |
| |...................................................... | |
| | | |
| |Nauczyciel rozdaje uczniom żetony z: kwadratami, | |
| |prostokątami, rombami, równoległobokami. |Uczniowie łączą się w grupy zgodnie z otrzymanymi żetonami. W|
| | |efekcie powstały 4 grupy. |
| |Nauczyciel każdej grupie daje labirynt z poleceniem | |
| |odnalezienia drogi doprowadzającej żeton do miejsca z jego | |
|d) |nazwą (załącznik 3). |Uczniowie zaznaczają drogę kolorem, po czym ją opisują. |
| | | |
| |Nauczyciel rozdaje grupom karty z poleceniami (załącznik 4).| |
| |Li | |
| | | |
| | |Uczniowie wykonują polecenia. |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
|e) | | |
|4 |Podpisane karty pracy nauczyciel zbiera do oceny. | |
|5 |Zadanie pracy domowej z podręcznika. | |
|6 |Rozdanie ankiet. |Uczniowie wypełniają ankiety. |
|7 |Pożegnanie uczniów. | |

Załącznik 1

Załącznik 2

Załącznik 3

NIE

TAK

TAK

NIE

TAK

NIE

NIE
TAK

NIE

TAK

NIE

TAK
NIE

TAK ...