Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SZKOŁA PODSTAWOWA
W CHORZEWIE
KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL. V
Temat: Utrwalenie wiadomości o figurach geometrycznych.
Prowadząca: Żaneta Posmyk
Cele operacyjne lekcji:
Uczeń:
- zna rodzaje kątów,
- rozpoznaje i rozróżnia trójkąty,
- rozróżnia czworokąty,
- zna własności figur płaskich,
- posługuje się pojęciami matematycznymi.
Typ lekcji: utrwalająca.
Metody pracy: gry dydaktyczne, praca w grupach.
Formy pracy: indywidualna i grupowa.
Środki dydaktyczne:
- karty do pracy w grupach z grami dydaktycznymi.
PLAN ZAJĘĆ
1. Czynności wstępne:
- przywitanie z klasą,
- sprawdzenie listy obecności,
- sprawdzenie pracy domowej.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji.
3. Realizacja tematu.
4. Podsumowanie wiadomości. Ocena uczniów.
5. Omówienie pracy domowej.
6. Wypełnienie ankiety ewaluacyjnej.
7. Pożegnanie uczniów.
|L. p. |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
|1 a) |Przywitanie z uczniami. | |
|b) |Sprawdzenie listy obecności. | |
|c) |Sprawdzenie pracy domowej. | |
|2 |Nauczyciel podaje temat i cele lekcji. |Uczniowie zapisują temat w swoich zeszytach. |
| | | |
| |Nauczyciel dzieli klasę na grupy i omawia zasady gier. | |
|3 |Każda grupa otrzymuje do rozwiązania 4 zadania: |Uczniowie rozwiązują kolejne zadania. |
| |zadanie 1: rozsypywanka – własności czworokątów (załącznik | |
| |1), | |
| |zadanie 2: krzyżówka – figury na płaszczyźnie (załącznik 2),|Po skończonej pracy uczniowie wypowiadają się na temat |
| |zadanie 3: prawda-fałsz – rodzaje i własności kątów |wykonywanych zadań: co było dla nich łatwe, co sprawiło im |
| |(załącznik 3), |największą trudność, nad czym powinni jeszcze popracować. |
| |zadanie 4: domino – rodzaje i własności trójkątów (załącznik| |
| |4). |Gdy wystarczy czasu, uczniowie wykonują zadanie z zeszytu |
| | |ćwiczeń. |
| |Rozwiązaniem każdego zadania jest kolejny wyraz hasła. | |
| |Następne zadanie grupa może otrzymać dopiero po pełnym | |
| |rozwiązaniu poprzedniego. Zwycięża grupa, która w | |
| |najkrótszym czasie rozwiąże wszystkie zadania i poda hasło | |
| |końcowe: ,,Przez rozrywkę do wiedzy” | |
|4 |Podsumowanie wiadomości. |Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela, np. ile wynosi |
| | |miara kątów wewnętrznych w trójkącie itp. |
|5 |Zadanie pracy domowej z zeszytu ćwiczeń. | |
|6 |Rozdanie ankiet. |Uczniowie i rodzice wypełniają ankiety. |
|7 |Pożegnanie uczniów. | |
Załącznik 1.
Zadanie 1. Rozsypywanka
15 elementów należy ułożyć tak, aby utworzyły 5 kół. Na odwrocie każdego koła znajduje się litera oraz jej kolejność występowania w wyrazie.
ROMB PROSTOKĄT RÓWNOLEGŁOBOK
Czworokąt, Czworokąt,
Czworokąt, który ma który ma dwie
którego boki wszystkie pary boków
są jednakowej kąty równoległych
długości proste
KWADRAT
TRAPEZ
Prostokąt,
który ma boki Czworokąt,
jednakowej który ma
długości co najmniej jedną
parę boków
równoległych
1 2 3
P R Z
14. 5
E Z
Załącznik 2. Zadanie 2. Krzyżówka
| |1 | | | |
|12 | | | |
| |
Poziomo:
1. Wielokąt o najmniejszej liczbie boków.
6. Liczba przekątnych w trójkącie.
7. Pierwsza litera alfabetu greckiego.
9. Służy do kreślenia okręgów.
10. Część ...