Dodaj publikację
Autor
Marlena Woźniak
Data publikacji
2012-02-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
45

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Odsetki - lekcja matematyki w klasie 2 liceum profilowanego.
 Pobierz (doc, 57,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI
Przedmiot: Matematyka
Typ szkoły: Liceum Profilowane
Profil: Usługowo - gospodarczy
Klasa: 2U
Nauczyciel: Marlena Woźniak
Blok tematyczny: Ciągi.
Temat lekcji: Odsetki – gdzie lokować swoje pieniądze?
Czas realizacji: 45 min.
Cel ogólny lekcji: kształtowanie umiejętności budowania modelu matematycznego dla konkretnej sytuacji z życia codziennego oraz wykorzystanie go do rozwiązywania problemów praktycznych

Cele szczegółowe: uczeń :
• określa zmienne występujące we wzorze na procent składany
• oblicza procent składany dla danych wartości
• analizuje otrzymywane wyniki obliczeń
• ocenia i wybiera najkorzystniejszą opcję ,
• utrwala umiejętności obliczeń procentowych,
• posługuje się pojęciami: lokata, kapitał, odsetki, oprocentowanie stałe, kapitalizacja,
• współpracuje w grupie
Standardy wymagań egzaminacyjnych:

I.Wiadomości i umiejętności

Uczeń wie, zna, rozumie:
- co to jest procent i jak wykonuje się obliczenia procentowe,
- co to jest procent składany, oprocentowanie lokat i kredytów;

II. Korzystanie z informacji

Zdający wykorzystuje i przetwarza informacje (stosuje wzór do rozwiązania problemu matematycznego);

III. Tworzenie informacji

Zdający rozwiązuje problemy – przetwarza informacje oraz formułuje i uzasadnia wnioski. Metoda kształcenia: elementy metody projektów, ćwiczenia, pokaz
Techniki: praca indywidualna, praca w grupach
Środki dydaktyczne: ulotki bankowe, kalkulatory, zeszyty, tablica, plansze przygotowane przez uczniów, kalkulatory, karty pracy ucznia, karty samooceny .

Przebieg lekcji:
|Faza lekcji |Czynności ucznia |Czynności nauczyciela |
| |Docelowe |Pośrednie | |
|I. Wprowadzająca |- poznanie celów lekcji; |odpowiada na pytania: co to są |przedstawia temat lekcji, |
| | |odsetki i gdzie o nich słyszał? |wyjaśnia na czym ma polegać praca na |
| | | |lekcji, |
| | | |czuwa nad pracą uczniów, |
|II. |- odczytanie zadania z karty pracy,|uczniowie rozwiązują zadanie |wyjaśnia co to jest procent składany i jak|
|Realizacyjna |liderzy grup prezentują wyniki na |(załącznik 1), |się go oblicza |
| |tablicy, |uczniowie stosują poznany wzór do |rozdaje zadania, |
| | |zadania (załącznik 1), każda grupa|czuwa nad czasem pracy, |
| | |dla innego okresu naliczania |podaje wzór na obliczenie kwoty kapitału |
| | |odsetek, |wraz z odsetkami po upływie określonego |
| | |uczniowie rozwiązują zadanie |czasu |
| | |(załącznik 2). |odpowiada na ewentualne pytania i wyjaśnia|
| | | |różnice w wynikach, |
| | | |kontroluje poprawność wykonania poleceń, |
| | | |kieruje pracą uczniów. |
|III. |rozwiązanie krzyżówki (załącznik 3)|- sprawdzają przyswojenie |dokonuje podsumowania lekcji, |
|Podsumowująca |wypełnienie kart samooceny |podstawowych pojęć |podaje i wyjaśnia zadanie domowe |
| |(załącznik 5) |- oceniają swoje wiadomości i |(załącznik 4) |
| | |umiejętności | |

Załącznik 1
Złożyliśmy w banku kwotę 4000 zł przy oprocentowaniu 12% w skali roku. Odsetki są naliczane co:
a) rok,
b) pół roku,
c) kwartał.
Jaka kwotę będziemy mieli na koncie po roku? PAMIĘTAJ: kwoty podaj w przybliżeniu do dwóch miejsc po przecinku.

Załącznik 2
Chcesz założyć lokatę dwuletnią. Kwota lokaty 5000zł. Kapitalizacja roczna. Jaką kwotę będziesz miał w każdym z banków? Który ...