Dodaj publikację
Autor
Żaneta Posmyk
Data publikacji
2012-02-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
61

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji w klasie piątej dotyczący porównywania ułamków zwykłych.
 Pobierz (doc, 41,0 KB)

Podgląd treści


SZKOŁA PODSTAWOWA
W CHORZEWIE

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL. V

Temat: Zadania dotyczące porównywania ułamków

Prowadząca: Żaneta Posmyk

Cele operacyjne lekcji:
Uczeń:
- porównuje ułamki zwykłe o jednakowych i o różnych mianownikach.
- szacuje ułamki (mniejsze od 1, większe od 1, mniejsze od [pic] itd.).
- rozszerza i skraca ułamki zwykłe,
- stosuje pojęcia: licznik, mianownik, najmniejszy wspólny licznik, najmniejszy wspólny mianownik;
- samodzielnie i w zespole rozwiązuje problemy i podejmuje decyzje.

Typ lekcji: ćwiczeniowa.
Metody pracy: słowna, praktycznego działania, drama - zabawa w porównywanie.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa – cała klasa.
Środki dydaktyczne:
• kartoniki z ułamkami – po jednym dla każdego ucznia,
• plansze z nierównościami ułamków,
• zeszyt ćwiczeń ,,Matematyka z plusem”,
• kartoniki z zestawem ułamków dla każdej pary uczniów,
• jeden zestaw domina z działaniami arytmetycznymi.

PLAN ZAJĘĆ

1. Czynności wstępne:
- przywitanie z klasą,
- sprawdzenie listy obecności,
- sprawdzenie i ocena pracy domowej.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji.
3. Realizacja tematu.
4. Podsumowanie wiadomości. Ocena uczniów.
5. Omówienie pracy domowej.
6. Wypełnienie ankiety ewaluacyjnej.
7. Pożegnanie uczniów.

|L. p. |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
|1 a) |Przywitanie z uczniami. | |
|b) |Sprawdzenie listy obecności. | |
|c) |Sprawdzenie pracy domowej. | |
|2 |Przypomnienie tematu poprzedniej lekcji. |Uczniowie definiują zasady porównywania ułamków o jednakowych|
| | |licznikach i o jednakowych mianownikach z pomocą plansz |
| | |przypiętych do tablicy. |
|3 a) |Zapisanie tematu lekcji na tablicy. |Uczniowie zapisują temat w swoich zeszytach. |
| | | |
| | |Wybrani uczniowie porównują ułamki na tablicy. Pozostali |
|b) |Nauczyciel zapisuje na tablicy ułamki: [pic] i [pic] oraz |piszą nierówności w swoich zeszytach. |
| |[pic] i [pic]. Zwraca uczniom uwagę, że nie zawsze konieczne| |
| |jest sprowadzanie do wspólnego mianownika – można np. | |
| |porównać ułamki do [pic] lub do 1. | |
| |Zabawa w porównywanie. Nauczyciel rozdaje uczniom po jednym | |
| |kartoniku z ułamkiem, po czym wybiera dwóch uczniów. | |
| | | |
| | |Uczniowie porównują swoje ułamki i ustawiają się w kolejności|
| | |rosnącej. Trzeci wybrany uczeń ustala, czy powinien stanąć na|
|c) | |początku, na końcu czy pomiędzy tymi ułamkami. Jeden z tak |
| | |powstałej trójki siada, a podchodzi następny uczeń itd. |
| |Po pewnym czasie nauczyciel zmienia zasady gry: wybiera | |
| |jednego ucznia. |Z ławek wstają wszyscy ci uczniowie, którzy mają mniejsze |
| | |ułamki (lub ci, którzy mają większe). |
| | | |
| |Nauczyciel wybiera dwóch uczniów. |Z ławek wstają wszyscy, którzy mają ułamki zawierające się |
| | |pomiędzy tymi wybranymi przez nauczyciela. |
| | | |
|d) | |Uczniowie w parach układają ułamki od najmniejszego do |
| |Nauczyciel rozdaje każdej parze uczniów kopertę z zestawem 8|największego. |
| |kartoników z ułamkami. | |
| | | |
| | | |
|e) | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
|f) | | |
|4 |Podsumowanie wiadomości. |Uczniowie przypominają, czego nauczyli się na lekcji. |
|5 |Zadanie pracy domowej z zeszytu ćwiczeń. | |
|6 |Rozdanie ...