Dodaj publikację
Autor
Żaneta Posmyk
Data publikacji
2012-02-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
94

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie czwartej rozpoczynającej działo ułamkach zwykłych.
 Pobierz (doc, 44,5 KB)

Podgląd treści


SZKOŁA PODSTAWOWA
W CHORZEWIE

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL. IV

Temat: Połówki, ćwiartki, ósme części..

Prowadząca: Żaneta Posmyk

Cele operacyjne lekcji:
Uczeń:
- zamienia liczbę na procent i odwrotnie,
- oblicza procent danej liczby,
- odczytuje dane korzystając z diagramu,
- interpretuje dane i przedstawia je graficznie,
- poszukuje informacji, korzystając z różnych źródeł,
- dostrzega problemy związane z ochroną środowiska,
- kształtuje umiejętności związane z dbaniem o własne zdrowie.

Typ lekcji: wprowadzająca.
Metody pracy: wizualizacja z wykorzystaniem modela, rozmowa.
Formy pracy: indywidualna i grupowa.
Środki dydaktyczne:
- zeszyt ćwiczeń, zeszyt przedmiotowy,
- plansza z narysowanym ułamkiem,
- komputer z zainstalowanym programem Excel,
- arkusz z lekcją na temat ułamków zwykłych,
- owoce, zadania na kartkach.

PLAN ZAJĘĆ
1. Czynności wstępne:
- przywitanie z klasą,
- sprawdzenie listy obecności,
- sprawdzenie pracy domowej.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji.
3. Realizacja tematu.
4. Podsumowanie wiadomości. Ocena uczniów.
5. Omówienie pracy domowej.
6. Wypełnienie ankiety ewaluacyjnej.
7. Pożegnanie uczniów.

|L. p. |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
|1 a) |Przywitanie z uczniami. | |
|b) |Sprawdzenie listy obecności. | |
|c) |Sprawdzenie pracy domowej. | |
|2 |Nauczyciel prezentuje całe jabłko, po czym dzieli je na |Uczniowie starają się nazwać ułamki, jakimi wyrażone są |
| |cztery części, uświadamiając uczniom, że teraz są to już |prezentowane przez nauczyciela cząstki jabłka najpierw w |
| |pewne części jabłka. W języku codziennym użyjemy pojęć |języku potocznym, a potem w języku matematycznym. |
| |połówka, ćwiartka, ale w języku matematycznym nazwiemy te | |
| |części inaczej. | |
| |Nauczyciel zapisuje temat na tablicy. |Uczniowie zapisują temat w swoich zeszytach. |
|3 a) |Nauczyciel poleca uruchomić plik z arkuszem lekcji |Uczniowie rozpoczynają pracę z arkuszem. |
| |(załącznik 1). | |
| | | |
| | |Ułamek jako część całości - przykłady |
| | | |
| | |Ta część przedstawia graficzną interpretację ułamków. |
| | |Uczniowie wskazują, na ile części ma być podzielona figura i |
| | |ile części należy zamalować, a program sam pokazuje dany |
| | |ułamek na rysunku, jego postać i nazwę. |
| | | |
| | |Uczniowie zapisują pojęcia w swoich zeszytach, po czym |
| | |przechodzą do wykonania ćwiczeń w arkuszu. |
| | | |
| | | |
| | |Ułamek jako część całości - ćwiczenia |
|b) |Nauczyciel prezentuje planszę, na której wyróżnione są | |
| |części ułamka: licznik, mianownik, kreska ułamkowa. |W tej części uczniowie samodzielnie wykonują ćwiczenia |
| | |dotyczące opisywania części figur lub zbiorów skończonych za |
| | |pomocą ułamka oraz |
| | |zaznaczania określonych ułamkiem części figury lub zbioru |
| | |skończonego. |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
|4 |Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi kartkę z ułamkami |Uczniowie wykonują polecenia. |
| |(załącznik 2). Jedna z uczennic otrzymuje zadania łatwiejsze| |
| |(załącznik 3). | |
| |Prace zostaną zebrane i ocenione przez nauczyciela w domu. | |
|5 |Zadanie pracy domowej z zeszytu ćwiczeń. | |
|6 |Rozdanie ankiet. |Uczniowie wypełniają ankiety. |
|7 |Pożegnanie uczniów. | |

Załącznik 1

Dyskietka z arkuszem lekcji

Załącznik 2

Zad. 1 ...