Dodaj publikację
Autor
Edyta Zdunek
Data publikacji
2012-04-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
108

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Temat: Zapisywanie wyrażeń dwumianowanych.
 Pobierz (doc, 36,5 KB)

Podgląd treści


SZKOŁA PODSTAWOWA IM. DYWIZJONU 301
W LESZKOWICACH

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL. IV

Temat: Zapisywanie wyrażeń dwumianowanych.

Prowadząca: Edyta Zdunek

Program : Matematyka z plusem - nowa wersja

Czas: 1 jednostka lekcyjna
Cele lekcji:
Uczeń:
- Zna dwie postaci ułamka dziesiętnego.
- Potrafi, na przykładach, wyjaśnić pojęcie wyrażenia jednomianowanego i dwumianowanego.
- wymienia jednostki masy, długości i monetarne ( złoty i grosz ) i podaje zależności między nimi
(1t = 1000kg, 1kg=100dag, 1dag = 10g; 1km = 1000m, 1m = 100cm,
1dm = 10cm, 1cm = 10mm; 1zł = 100gr).
- potrafi zmienić wyrażenia dwumianowane na jednomianowane i odwrotnie,
- Potrafi pracować w grupie.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik
- zeszyt ćwiczeń
- kostki do gry( jedna na grupę), centymetr krawiecki( jeden na grupę)
- karty pracy
Metody pracy:
- pogadanka, ćwiczenia praktyczne
Formy pracy:
- zbiorowa
- praca w grupach

Przebieg lekcji:

1. Sprawy organizacyjne: powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności i pracy domowej.

2. Przedstawienie tematu lekcji i podanie celu lekcji.

3. Wprowadzenie do tematu lekcji:
Przypomnienie sytuacji z życia, gdzie spotykamy się z wyrażeniami jedno- i dwumianowanymi.

Wyrażenia jednomianowane – wyrażenia o tym samym mianie np. 3 cm,  20 dag, 2 zł jednostki długości, wagi, waluty.
 
Wyrażenia dwumianowane – wyrażenia składające się z wartości liczbowych, mające dwa miana z tego samego zakresu miar; np. mierzenia (1m 20 cm), ważenia (2 kg 40 dag) i płacenia (20 zł 50 gr).

Przypomnienie z poprzedniej lekcji równości ułamków : np. 3/10= 0,3 itp
Przypomnienie jednostek (długości, masy i monetarnej) i zależności między nimi:
zadaję pytania np.: Ile centymetrów to 1m?, 100dag ile to kilogramów?, Ile kilogramów to 1 tona?,
Jaką częścią tony jest 1 kg?

4. Dzielimy klasę na grupy. Przypominamy zasady pracy w grupie.
Rozdajemy karty pracy i polecamy, aby do kolejnej przechodzić po wykonaniu zadań z poprzedniej.

ZAD. 1
Kostka do gry (1 na grupę), karta pracy dla każdego uczestnika grupy.
Każdy uczeń rzuca kostką i wpisuje w wolne pole liczbę oczek, która wypadła na kostce, a następnie dokonuje obliczeń i wyniki wpisuje w postaci wyrażenia dwu- i jednomianowanego.

KARTA PRACY I
Wpisz w wolne pola (....) liczbę wyrzuconych oczek, oblicz i uzupełnij zapis
Uczeń1. 1zł × (....) + 10gr × (....) + 1gr × (....) =____ zł ____ gr = _______ zł
Uczeń2. 2zł × (....) + 20gr × (....) + 5gr × (....) =____ zł ____ gr = _______ zł
Uczeń3. 5zł × (....) + 50gr × (....) + 2gr × (....) =____ zł ____ gr = _______ zł
Uczeń4. 5zł × (....) + 20gr × (....) + 1gr × (....) =____ zł ____ gr = _______ zł

ZAD.2.

KARTA PRACY II
Oto waga niektórych zwierząt. Uzupełnij brakujące miejsca:
KOŃ - 472 kg = .......... t
SŁOŃ - 5,560 t = ........t .......kg
KOLIBER - 5g = .......dag
KURA DOMOWA - 1,26 ...