Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji wychowawczej integrujących grupę - GIMNAZJUM
W każdej klasie dochodzi najczęściej do podziału na grupy. Nie ma nic złego w tym,że uczniowie zawierają przyjaźnie z nielicznymi, ale sytuacja w której grupa staje się hermetyczna i nie dopuszcza do siebie nikogo, a co gorsza jeśli grupy zaczynają walczyć między sobą jest ostatnim momentem, w którym możemy spróbować zadziałać wychowawczo i nie dopuścić do eskalacji negatywnych zachowań.
W mojej klasie nastąpił silny podział na grupę chłopców i dziewcząt. Choć początkowo wyglądało to niegroźnie przeradzało się w coraz silniejszą niechęć. Scenariusz, który opracowałam zaowocował. Dwa tygodnie później uczniowie wspólnie przygotowali scenariusz teatralny i występ (czego nie mogli stworzyć przez 2 lata).
Dokończyli również zaczętą piosenkę o klasie, zorganizowali wspaniałe przyjęcia klasowe (Wigilię, zakończenie roku szkolnego) i wiele innych. Nauczyli się rozdzielać sprawiedliwie obowiązki, każdego czyniąc odpowiedzialnym za efekt końcowy.
Zajęcia mają na celu pobudzić młodzież do nieskrępowanego wyrażania swoich myśli i odczuć, pomóc im otworzyć się na innych.
Uczniowie nabywają umiejętności stosowania technik asertywności służących odmawianiu, rozwiązywaniu konfliktów w zespole oraz obronie własnych przekonań. Uczą się również przyjmować krytykę.
Wcześniejsze lekcje wychowawcze służyły diagnozie problemów w klasie i narastających konfliktów (pogadanki, ankiety). Uczniowie znają również pojęcia tj.:agresja, złoś, przemoc,asertywność.
Scenariusz można wykorzystać podczas wspólnych wyjazdów lub jeśli sytuacja tego wymaga można spróbować połączyć jednostki lekcyjne. Aby móc stworzyć atmosferę zaufania i autentyczną więź z uczniami potrzeba więcej czasu niż 45 min., dlatego warto zadbać o przeprowadzenie lekcji bez pośpiechu.
Bardzo dobrym miejscem do przeprowadzenia tej lekcji jest sala gimastyczna (do pracy w kręgu można połączyć ławeczki szwedzkie w □ lub ∆).Nauczyciel bierze udział we wspólnych ćwiczeniach. Istotą jest praca oparta na własnym doświadczeniu uczestników, które zostają uruchomione dzięki specjalnie dobranym ćwiczeniom, a następnie zebrane i opracowane.
Czas trwania lekcji: 90 min. (lub więcej)
Cel główny:
integracja grupy
Cele operacyjne:
Zaspokojenie potrzeby akceptacji, ekspresji
Doskonalenie umiejętności komunikacyjnych i wzajemnego zrozumienia
Kształcenie umiejętności wyrażania swoich myśli i uczuć
umiejętności reagowania w trudnych sytuacjach – krytyki, konfliktu, manipulacji
umiejętności przyjaznego i stanowczego wyrażania własnego zdania
umiejętności przyjmowania krytyki, konstruktywnego przyznawania się do błędów i przepraszania
Metody:
Praca w dwójkach, zabawy integracyjne, praca w grupie, pogadanka, burza mózgów, dyskusja.
Pomoce dydaktyczne:
Kawałki materiałów, sznurki, włóczka, nożyczki 3-5 szt., długopisy dla każdego, dużo białych kartek, arkusze papieru,mazak.
Tok zajęć:
Nauczyciel prosi grupę, aby wspólnie przygotowała miejsce do pracy. Prosi o ułożenie ławek, rozłożenie arkuszy, kartek, poukładanie długopisów itd. Wszyscy siedają w kręgu.
1. Wprowadzenie
Wychowawca cytuje ...