Dodaj publikację
Autor
tucji
Data publikacji
2012-04-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
193

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Święto Niepodległości - scenariusz apelu.
 Pobierz (doc, 33,5 KB)

Podgląd treści


11 Listopada – Święto Niepodległości

Prowadzący: Zapraszamy na Akademię 11 listopada Święto Odzyskania Niepodległości:

Na scenę wchodzi Polska w koronie, dumna, przepasana biało-czerwoną wstęgą.

POLSKA
Dziś świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości. Lecz jak do tego doszło, że zniknęłam z mapy i nie było już takiego kraju jak Polska?
Doszło do tego z winy nas samych – z winy Polaków!
Szlachta dbała tylko o własne interesy, brakowało reform, które wzmocniły by kraj. Natomiast moi sąsiedzi rośli w siłę i bez zastanowienia skorzystali z okazji by powiększyć swoje terytoria o moje ziemie.

Na scenę wchodzą 3 postacie, trzej zaborcy, kartki na plecach – Rosja, Austro-Węgry, Prusy

Pokazują na mapie tereny, rozrywają mapę Polski

Podchodzą do Polski kolejno zdejmują jej:
- koronę
- szarfę
- zakładają łańcuchy na ręce

POLSKA (do odchodzących zaborców)
Mimo, że zabraliście moje ziemie, nie zabraliście mi duszy. Pokonałam was dzięki moim dzieciom – Polakom. Wielu z nich opłaciło to własnym życiem lecz zawsze byli na posterunku służąc w imię niepodległości.
Słyszałam jak śpiewali „Jeszcze Polska nie umarła kiedy my żyjemy, co nam obca moc wydarła, szablą odbijemy.” Dziękuję im za to.

Wchodzi starsza kobieta ubrana na czarno, o lasce, podchodzi do grobu kładzie białą i czerwoną różę, siada na ławeczce. Zaczyna mówić

KOBIETA
Walczyłeś przodku mój za wolny kraj. Swoją postawą pokazywałeś co znaczy patriotyzm. Lubię czytać twoje pamiętniki zwłaszcza ten fragment gdy byłeś jeszcze mały a tak bardzo chciałeś służyć swojemu krajowi i walczyć o niego. Pisałeś .... (Czyta fragment)

„Rewolucja nasza 1830 zastała mnie w 5 klasie. Któż ze starszych nie wie, jaki zapał panował wśród ówczesnej młodzieży szkolnej [...] i ja pragnąłem do czegoś być pożyteczny krajowi. Z jakąż zazdrością patrzyłem na doroślejszych kolegów, którzy gotowali się do broni. Dla zbyt młodego wieku pomijano mnie i o książce kazano myśleć. Generał dowiedziawszy się, że młodzież klas wyższych udała się na cmentarz dla złożenia przysięgi na grobach ojców, że będzie bronić kraju do ostatniej kropli krwi, zaprosił ją do swego mieszkania, gdzie miał przemowę do starszych, dziękując im za zapał oraz zachęcając do wytrwania w chwalebnym przedsięwzięciu. Młodych zaś starano się przekonać, że nie tylko bronią, ale i głową może być krajowi pożyteczna”

Dorosłeś.... byłeś pożyteczny....walczyłeś....zginąłeś...
(Zapala znicz i stawia)

(Do ławeczki podchodzi mężczyzna, bez ręki o kulach, przysiada na ławeczce, zwraca się do kobiety)

MĘŻCZYZNA
Od wielu lat właśnie tego dnia 11 listopada tu się spotykamy

(kobieta w milczeniu potakuje głową)
KOBIETA
Tu spoczywają nasi bliscy, tu zapisana jest nasza historia

MĘŻCZYZNA
Słyszałem ...