Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Prowadzący zajęcia: Marzena Grzegorczyk
Temat: Magia owoców i warzyw.
Cele:
Uczeń zna różne rodzaje warzyw i owoców.
Uczeń zna zasady spożywania warzyw i owoców.
Uczeń wie, jaki wpływ na zdrowie człowieka mają owoce i warzywa.
Uczeń rozwija swoje myślenie przyczynowo – skutkowe.
Uczeń potrafi zgodnie współdziałać w grupie.
Uczeń potrafi efektywnie wykorzystać czas.
Metody:
Słowna – pogadanka, wypowiedź.
Gry dydaktyczne – zagadki, krzyżówka
Niedokończone zdania
Burza mózgów
Formy:
Zbiorowa
Grupowa
Pomoce dydaktyczne: informacje dotyczące warzyw i owoców, obrazki z warzywami
i owocami, wiersz „Witaminki”, karty pracy
Parametry grupy: dzieci klas 0, I, II, III
Czas trwania: 30 - 45 minut (w zależności od męczliwości dzieci)
Miejsce zajęć: świetlica szkolna
Rodzaj zajęć: zajęcia umysłowe
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna.
1. Zaproszenie dzieci do zgromadzenia się w jednej sali.
2. Wspólne przywitanie się dzieci i nauczyciela w ustalony sposób:
Na sam początek dzieci ustawiają się w parach naprzeciwko siebie. A następnie wypowiadają słowa i wykonują gesty.
Cześć (podanie sobie rąk jak do przywitania)
Hej (klaśnięcie w prawą dłoń partnera)
Cześć (podanie sobie prawych rąk i trzymanie się)
Hej (podanie sobie lewych rąk i trzymanie się)
O.K. (zderzenie się lekko tylnymi częściami ciała)
Każde dziecko wita się z każdym oraz z nauczycielem.
3. Rozpoczęcie zajęć rymowanką.
Dzieci wraz z nauczycielem stoją w kole, wypowiadają słowa i wykonują gesty:
Wszyscy (klaśnięcie we własne dłonie)
Są (prawą dłonią uderzamy w dłoń partnera po prawej stronie, lewa dłoń wystawiona dla osoby po lewej stroni tak, aby ona mogła uczynić to samo)
Witam (klaśnięcie we własne dłonie)
Was (lewą dłonią uderzamy w dłoń partnera po lewej stronie, prawa dłoń wystawiona dla osoby po prawej stroni tak, aby ona mogła uczynić to samo)
Zaczynamy, Już Czas (te same gesty jak wyżej)
Jestem ja (wskazanie na siebie)
Jesteś Ty (wskazanie na dzieci)
Raz, dwa, trzy (uderzamy dłońmi swoimi w dłonie osób stojących obok).
4. Zapoznanie dzieci z tematyką zajęć, wyjaśnienie, czym będziemy się zajmować, ustalenie zasad wspólnej pracy oraz motywowanie do działania.
II. Część zasadnicza.
1. Dzieci i nauczyciel zasiadają w kręgu na dywanie. Nauczyciel rozsypuje obrazki przedstawiające warzywa i owoce, prosi dzieci by posegregowały je na dwie grupy. Następnie pyta dzieci, dlaczego dorośli „każą” dzieciom jeść owoce i warzywa. Dzieci próbują znaleźć odpowiedź na zadane pytanie.
2. Nauczyciel udziela dzieciom informacji o dobroczynnym wpływie owoców i warzyw na zdrowie człowieka.
Dobroczynny wpływ owoców i warzyw na zdrowie człowieka
Owoce i warzywa są dobre na każdą okazję! Stanowić mogą ...