Dodaj publikację
Autor
Marzena Grzegorczyk
Data publikacji
2012-05-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
56

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia pomagają dzieciom poznać nasz kraj i zrozumieć pojęcie "ojczyzna".
 Pobierz (docx, 194,6 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Prowadzący zajęcia: Marzena Grzegorczyk

Temat: Polska moją ojczyzną

Cele:

Uczeń potrafi wyjaśnić pojęcie ojczyzna.

Uczeń wie, jak czytać informacje z mapy Polski.

Uczeń zna główne rzeki Polski, góry, miasta.

Uczeń wie, co oznacza kolorystyka na mapie.

Uczeń zna kraje, z którymi Polska sąsiaduje.

Uczeń wie, jakie jest ukształtowanie terenu w Polsce.

Uczeń potrafi wypowiedzieć się, czym dla niego jest Polska.

Metody:

Podająca – instrukcja

Rozmowa kierowana

Burza mózgów

Oglądowa – mapa, obrazy

Formy:

Zbiorowa

Grupowa

Pomoce dydaktyczne: mapa Polski, wiersz Cz. Janczarskiego „Co to jest Polska?”, karty pracy,

Parametry grupy: dzieci klas 0, I, II, III

Czas trwania: 30 - 45 minut

Miejsce zajęć: świetlica szkolna

Rodzaj zajęć: zajęcia umysłowe

Przebieg zajęć:

I. Część wstępna.

1. Zaproszenie dzieci do zgromadzenia się w sali.

2. Wspólne przywitanie się dzieci i nauczyciela w ustalony sposób:

Na sam początek dzieci ustawiają się w parach naprzeciwko siebie. A następnie wypowiadają słowa i wykonują gesty.

Cześć (uderzenie w prawą dłoń partnera)

Hej (uderzenie w lewą dłoń partnera)

O.K. (uderzenie dłońmi w dłonie partnera)

Każde dziecko wita się z każdym oraz z nauczycielem.

3. Rozpoczęcie zajęć piosenką.

Dzieci wraz z nauczycielem stoją w kole, śpiewają i wykonują gesty:

Już zajęcia zaczynamy – rozłożenie rąk wskazujące na miejsce, w którym jesteśmy

Wszyscy się witamy – „pomachanie do koleżanek i kolegów”

Każda buzia uśmiechnięta – pokazanie uśmiechu na twarzy

Smutku nie pamięta – placem wskazującym pokazujemy „nie”

Hop - podskok

I hop – klaśnięcie w dłonie

Hop - podskok

I hop – klaśnięcie w dłonie

Tutaj fanie cały rok - obrót

Nawet kiedyi pada deszcz – pokazanie paluszkami padającego deszcze z góry na dół

I gdy bardzo zimno jest – złapanie się na znak ukazania zimna

Piosenka wykonywana jest trzykrotnie w różny sposób, np.: normalnie, cicho, głośno, wolno, szybko itp.

4. Zapoznanie dzieci z tematyką zajęć, wyjaśnienie, czym będziemy się zajmować, ustalenie zasad wspólnej pracy oraz motywowanie i zachęcanie do działania.

II. Część zasadnicza.

1. Nauczyciel zadaje pytanie dzieciom, czy wiedzą jak wygląda Polska. Dzieci wypowiadają się. Następnie nauczyciel prezentuje mapę Polski. Wskazuje granice i prosi dzieci o skojarzenie kształtu Polski. Dzieci wyrażają swoje myśli. Nauczyciel wskazuje kolorystykę mapy, informuje, co dany kolor oznacza. Nauczyciel wskazuje z kim Polska sąsiaduje i główną rzekę Polski, prosi dziecko by odszukało na mapie inne rzeki. Podobnie z miastami (rozpoczyna się od stolicy), górami. Nauczyciel najpierw rozmawia z dziećmi, czym dla nich jest Polska, następnie prezentuje dzieciom wiersz Cz. Janczarskiego „Co to jest Polska?” i wspólnie porównują.

2. Nauczyciel wyjaśnia pojęcia ojczyzny ...