Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Musiał
Data publikacji
2012-05-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
162

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji matematyki w klasie I gimnazjum.
 Pobierz (doc, 68,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE I

Miejsce: Gimnazjum
Klasa: 1

Temat: Powtórzenie wiadomości – wyrażenia algebraiczne.

CELE NAUCZANIA W KATEGORIACH CZYNNOŚCI UCZNIÓW:

A) Uczeń zna:
Pojęcia: wyrażenia algebraicznego, jednomianu, jednomianów podobnych, sumy algebraicznej, wyrazów podobnych.

B) Uczeń rozumie:
zasadę nazywania wyrażeń algebraicznych,
zasadę przeprowadzania redukcji wyrazów podobnych.

C) Uczeń potrafi (stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych):
rozróżniać pojęcia: suma, różnica, iloczyn, iloraz,
obliczać wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych,
porządkować jednomiany,
podawać współczynniki liczbowe jednomianów,
wskazywać jednomiany podobne,
redukować wyrazy podobne,
opuszczać nawiasy
mnożyć sumy algebraiczne przez liczbę, jednomian,
wyłączyć wspólny czynnik przed nawias.

D) Uczeń potrafi (stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych):
Obliczać wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych po przekształceniu do postaci dogodnej do obliczeń.

TOK LEKCJI:
1)Faza przygotowawcza:

- sprawdzenie obecności,
- sprawdzenie zadania domowego.
2)Faza wykonawcza:

Ćwiczenie 1:

Nauczyciel rozdaje uczniom krzyżówkę, której hasła tworzą definicje związane z wyrażeniami algebraicznymi. Uczniowie wypełniają krzyżówkę, a następnie wpisują temat lekcji – hasło krzyżówki.
KRZYŻÓWKA ALGEBRAICZNA

[pic]

Hasło:

-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

1. Wyrażenia, w których obok liczb i znaków działań występują litery.
2. Liczba występująca na początku uporządkowanego jednomianu.
3. Wyrażenia, które są pojedynczymi liczbami, literami, lub iloczynami liczb i liter.
4. Odkrył następujący wzór na pola wielokątów: P = ½b + w – 1.
5. Inaczej suma algebraiczna.
6. Jednomiany mające takie same czynniki literowe, a różniące się jedynie czynnikiem liczbowym.
7. Upraszczanie sumy algebraicznej to ...................................... wyrazów podobnych.
8. Otrzymujemy ją gdy w miejsce liter w wyrażeniu algebraicznym wstawimy różne liczby.

Ćwiczenie 2

Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z kserem zadań. Uczniowie rozwiązują je w zeszycie , wskazany uczeń na tablicy.
Zad. 1
Oblicz wartość liczbową wyrażenia dla x =1 , y = -1.

-- Co to znaczy obliczyć wartość liczbową wyrażenia?
-- Od czego należy zacząć przystępując do rozwiązania?

a) -x² + 3xy + x² + 2x²y - x²y =
b) 2x²y + 2x² - xy² + ½ - 5x² - 1 =

Zad. 2
Doprowadź wyrażenia do najprostszej postaci:

-- Jak postępujemy gdy opuszczamy nawias a przed nim znajduje się znak plus, minus lub nie ma żadnego znaku?

a) (a + b) – (2a – b) – (a – 2b) =
b) (3x – y + 1) – (x – y) + (y – x) =

Zad. 3
Doprowadź wyrażenia do najprostszej postaci:

a) 4x (x – 1) – 2 (2x² - 1) =
b) 0,5x (y – 0,2x) – 1,2x (0,2x – 10y) =

Zad.4
Wyłącz wspólny czynnik przed nawias:

a) 6a² - 12ab =
b) ½xy - ½x =
c) 2xyz – 4x²y²z + 6xyz² =

3. Faza podsumowująca:
--- Jakie pojęcia używane były na dzisiejszej lekcji?
--- Zadanie pracy ...