Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI
W KLASIE III GIMNAZJUM
Miejsce: Gimnazjum
Klasa: III
Temat: Powtórzenie wiadomości o funkcjach.
Cele nauczania w kategoriach czynności uczniów:
I. WIADOMOŚCI:
A)Uczeń zna:
- Pojęcie funkcji
- Pojęcia: dziedzina, argument, wartość funkcji, zmienna niezależna i zależna
- Pojęcie miejsca zerowego
- Pojęcie funkcji liniowej
- Pojecie graficznego rozwiązania układu równań liniowych
- Pojęcie funkcji rosnącej, malejącej, stałej
B)Uczeń rozumie:
- Pojęcie przyporządkowania
- Pojęcie graficznego rozwiązania układu równań
- Pojęcie funkcji rosnącej, malejącej i stałej
II.UMIEJĘTNOŚCI:
C)Uczeń potrafi ( stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych ):
- Przedstawić funkcję za pomocą wykresu i tabelki
- Odczytać wartości funkcji dla danego argumentu lub argument dla danej wartości z tabelki i z wykresu
- Podać miejsce zerowe funkcji
- Sporządzić wykres funkcji y = ax + b
- Sprawdzić rachunkowo i na wykresie, czy punkt należy do wykresu funkcji
- Odczytać z wykresu miejsce zerowe funkcji
D)Uczeń potrafi ( stosowanie wiadomości w sytuacjach nietypowych ):
- Graficznie rozwiązać układ równań
TOK LEKCJI:
1. Faza przygotowawcza:
- Sprawdzenie obecności
- Sprawdzenie pracy domowej
- Zapoznanie uczniów z przebiegiem lekcji
2. Faza wykonawcza:
KARTA PRACY:
Wykonując zadania z tej lekcji masz do dyspozycji zeszyt przedmiotowy i podręcznik. Wszystkie obliczenia jakie będziesz wykonywał zapisuj pod tematem lekcji.
POWODZENIA!
Zadanie 1.
Wykonaj wykresy następujących funkcji:
a) y = 3x + 2
y = 3x - 3
b) y = - 5x + 7
y = - 5x – 3
Zadanie 2.
Narysuj wykresy funkcji liniowej równoległej do funkcji y = 0,5x + 5 i przechodzących przez punkt:
a) A(0,0)
b) B(2,2)
Zadanie 3.
Wykonaj wykres funkcji:
a) y = - 2x + 2
b) y = x + 1
I. Określ monotoniczność funkcji.
II. Odczytaj z wykresu:
-- dla jakich argumentów wartość funkcji wynosi 1?
-- dla jakich argumentów funkcja przyjmuje wartości dodatnie?
III. Podaj miejsce zerowe tej funkcji.
IV. Czy punkt A(-1,1) należy do wykresu tej funkcji?
Zadanie4.
Sporządź wykres funkcji przechodzącej przez punkty:
A = (1,1), B = (0,-2).
Zadanie 5.
Rozwiąż metodą graficzną układ równań:
3x – y = 0
x + y =4
2. Faza podsumowująca:
- podsumowanie lekcji
- zadanie pracy domowej
-
METODA: praca indywidualna,
TYP LEKCJI: utrwalająca poznany materiał,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Karty pracy, podręcznik Matematyka z plusem dla klasy III.
NOTATKA:
-- temat lekcji i obliczenia do zadań
|Lp. |Data hospitacji |Nauczyciel hospitujący |Specjalność |Podpis |
|1. | | | | |