Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI
HISTORIA– klasa IV - Maria Nicko
TEMAT: Dzień powszedni i świąteczny mieszkańców dworków szlacheckich i pałaców magnackich.
Standardy :
Cele operacyjne – uczeń:
- rozumie pojęcia: szlachta, magnat, pałace, zamki, dworki, służba
- potrafi rozpoznać na ilustracji pałac i dworek - wskazuje różnice
- wykazuje różnice w stanie posiadania jako przyczynę poziomu życia szlachty i magnatów,
- potrafi wskazać obowiązki i rozrywki mieszkańców pałaców i dworków, - dostrzec różnicę
w zajęciach właścicieli i ich służby,
- rozpoznaje elementy stroju szlachcica, opisuje je i nazywa
Cele –wiedza:
- odczytuje różne teksty kultury ( w tym dzieła malarskie, architekturę),
- posługuje się terminami związanymi z lekcją i utrwala je,
- wyraża własne opinie i próbuje je uzasadnić,
- rozwiązuje zadanie za pomocą prostego schematu,
umiejętności:
- posługuje się „osią czasu”,
- wykorzystuje elementy wiedzy już zdobytej,
wychowawcze:
- ochrona zabytków, poznawanie ich pomaga nam zdobywać wiadomości, poznawać dawne dzieje naszej Ojczyzny,
- zainteresowanie przeszłością (dostrzeganie w przeszłości pozytywnych i negatywnych wzorców)
Czas- 1 godzina lekcyjna
Forma : indywidualna,
zbiorowa
Metoda: pogadanka, prezentacja, rozmowa nauczająca, ćwiczenia nauczające, prezentacja wybranych zabytków, opis stroju szlachcica,
Materiały : podręcznik, zeszyt ćwiczeń, plansza z pomocnymi zwrotami, zdaniami do wykorzystania, zdjęcia wybranych zabytków, stroju szlachcica
Tok lekcji :
1. Przywitanie uczniów. Wprowadzenie do tematu.- Przypomnijcie mi –co to jest historia? Uczyliśmy się na poprzedniej lekcji o rycerzach, zamkach... Teraz dowiecie się o tym, jak powstała szlachta i magnateria, gdzie mieszkała, jak żyła.
2. Podanie tematu lekcji. Dzień powszedni i świąteczny mieszkańców dworków szlacheckich
i pałaców magnackich. - Zapis tematu na tablicy i w zeszytach.
3. Rozwinięcie, omówienie. - W trakcie omawiania - pokaz zdjęć, ilustracji.
4. Praca uczniów z nauczycielem. - Opis stroju szlachcica z wykorzystaniem podanych wyrazów zwrotów, zdań. Zapis w zeszytach.
5. Zadanie pracy domowej.
6. Wspólne omawianie i ocenianie wykonanej pracy na lekcji
7. Podziękowanie i pożegnanie uczniów.