Dodaj publikację
Autor
Beata Kurlandt
Data publikacji
2012-05-07
Średnia ocena
1,00
Pobrań
444

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki w kl. 4 z zastosowaniem tablicy interaktywnej. Celem lekcji jest przypomnienie podstawowych wiadomości i umiejętności (prezentacja multimedialna), utrwalenie wiadomości o ułamkach zwykłych oraz praca z tablicą interaktywną z wykorzystaniem "Matlandii".
 Pobierz (docx, 99,6 KB)

Podgląd treści

Temat: UŁAMKI ZWYKŁE – powtórzenie i utrwalenie wiadomości (2 godziny lekcyjne).

CELE LEKCJI:

ogólne:

przypomnienie najważniejszych wiadomości o ułamkach zwykłych,

uczenie odpowiedzialności za wykonywaną pracę oraz formułowania i wypowiadania wniosków,

sprawdzenie wiadomości o ułamkach zwykłych.

szczegółowe:

uczeń umie:

opisać część danej wielkości za pomocą ułamka zwykłego,

podawać przykłady ułamków właściwych, niewłaściwych, liczb mieszanych,

zaznaczać ułamki na osi liczbowej,

zamieniać liczbę mieszaną na ułamek niewłaściwy i odwrotnie,

porównywać ułamki o jednakowych licznikach lub jednakowych mianownikach,

skracać i rozszerzać ułamki,

dodawać i odejmować ułamki i liczby mieszane o jednakowych mianownikach.

Metody i formy pracy:

pogadanka – przypomnienie podstawowych wiadomości za pomocą prezentacji multimedialnej,

praca grupowa,

praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

tablica multimedialna,

prezentacja multimedialna,

karty pracy.

Przebieg lekcji:

Czynności organizacyjne.

Przypomnienie wiadomości i umiejętności dotyczących ułamków zwykłych poznanych w tym dziale za pomocą prezentacji multimedialnej. Podczas prezentacji nauczyciel prowadzi dyskusję z uczniami nad poszczególnymi zagadnieniami. Uczniowie muszą rozwiązywać pojawiające się podczas pokazu slajdów krótkie zadania, problemy, których rozwiązanie wymaga wykorzystania poznanych wiadomości.

Praca z tablicą multimedialną – rozwiązywanie przez uczniów zadań w formie gier i zabaw (wykorzystanie: „Matlandii” GWO, CD „Matematyka z kluczem” oraz domina matematycznego online).

ułamki jako część całości – zamalowywanie wskazanych części figur,

liczby mieszane – puzzle,

oś liczbowa, porównywanie ułamków – „schody”,

skracanie i rozszerzanie ułamków – gra „memory”,

ułamki niewłaściwe – „maszyna losująca”,

dodawanie i odejmowanie ułamków zwykłych – puzzle, kolorowanka.

Program Matlandia 4 wspiera naukę matematyki w czwartej oraz piątej klasie szkoły podstawowej. Bajkowa sceneria oraz animowani bohaterowie sprawiają, że dzieci z zainteresowaniem i zaangażowaniem rozwiązują zadania matematyczne. Program doskonali biegłość rachunkową, rozwija pamięć i logiczne myślenie. Kładzie nacisk na wykorzystanie matematyki w codziennych sytuacjach.

Praca indywidualna z kartami pracy – test.

Sprawdzenie poziomu opanowania umiejętności działań na ułamkach.

Podsumowanie lekcji – uczniowie wskazują, które umiejętności sprawiają im problemy (nad którymi trzeba jeszcze popracować), a które opanowały na poziomie zadawalającym.

Podanie i omówienie zadania domowego – karta pracy.

Rozdanie zadań dodatkowych dla chętnych uczniów – karta pracy.

Załączniki:

- prezentacja multimedialna

- karty pracy

Załącznik nr 1

Wykonaj podane zadania. Otrzymane wyniki uporządkuj rosnąco. Literki, w przypadku poprawnych obliczeń, utworzą hasło.

Działanie

Odwrotna strona

2 + 1 =

A

 +  =

3 -  =

N

2 -  =

1 -  =

D

3 +  =

L

2 + =

O

6 -  =

E

1 +  =

K

TEST:

Zad.1. Jaka część paska została zamalowana?

A. B. C. D.

Zad.2. Który z ułamków: , , , jest najmniejszy?

A. B. C. D.

Zad.3. Na przyjęciu podano 3 torty. Goście zjedli 2 tortu. Ile tortu zostało?

A. B. 2 C. 1 D. 2

Zad.4. Suma ułamków: 7 oraz ...