Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH
DATA: 27.01.2011r
PROWADZĄCY: Lidia Gawron
GRUPA: I
TEMAT: „ WSPÓLNA ZABAWA RUCHOWA – NAJLEPSZĄ TERAPIĄ”
CEL OGÓLNY: Integracja grupy poprzez wspólną zabawę.
CELE SZCZEGÓŁOWE: wychowanek potrafi:
C1 - nawiązywać kontakt z innymi dziećmi;
C2 - komunikować się z innymi wykorzystując „mowę ciała”;
C3 - wykazać się refleksem i spostrzegawczością w trakcie zabaw ruchowych;
C4 - być aktywnym i koleżeńskim wobec wszystkich uczestników zabawy;
C5 - rozluźnić się i zrelaksować poprzez zabawy i ćwiczenia o charakterze relaksacyjnym;
C6 - wyrazić swoje odczucia w odniesieniu do zajęć.
METODY PRACY: podająca, waloryzująca – ekspresja ruchowa.
FORMY PRACY: zespołowa, indywidualna, zróżnicowana.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tekst opowiadania, arkusz z buźkami, flamastry, magiczna skrzynka, piłka do ping – ponga, magnetofon, płyta CD.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
|CELE |TREŚĆ |METODY PRACY |ŚRODKI DYDAKTYCZNE |METODY SPRAWDZANIA |
| |Czynności organizacyjne: |podająca; | |Obserwacja zachowań dzieci |
| |- Zapoznanie z tematem; |waloryzująca | | |
|C1 |- Powitanie „Iskierka” ( zał. nr.1) | | | |
| |Zajęcia właściwe |podająca i | |Obserwacja umiejętności |
| | |waloryzująca | |i reakcji dzieci |
| |1. Zabawa ruchowa „Miejsce po mojej prawej | | | |
| |stronie jest wolne” (zał. nr. 2) | | | |
| | | | | |
| |2. Zabawa „Puszczanie oczka” | | | |
| |(zał. nr. 3) | | | |
|C2 | | | | |
| |3. Zabawa ruchowo – kołowa | | | |
|C3 |„Bryczka” (zał. Nr 4) | |Tekst opowiadania, magiczna | |
| | | |skrzynka | |
| |4. Zabawa „Jabłko Królewny | | | |
|C4 |Śnieżki” (zał. nr. 5) | |piłka do ping ponga | |
| | | |magnetofon, płyta CD | |
| |5. Zabawa interakcyjna „W domu kipi mleko” (zał. | | | |
| |nr 6) | | | |
| | | | | |
| |6. „Masaż relaksacyjny” | | | |
|C5 |(zał. nr.7) | | | |
| | | | | |
| |7. „Dmuchanie balonu” | | | |
| |(zał. nr.8) | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
|C6 |Zakończenie |problemowa |Arkusze z buźkami i flamastry |Wypowiedzi dzieci |
| |- Podsumowanie | | | |
| |„Dzieci określają swój nastrój po zajęciach” | | | |
ZAŁĄCZNIK NR.1
Zabawa integracyjna : „Iskierka przyjaźni”.
Uczestnicy zabawy ustawiają się w kręgu. Nauczycielka, która włącza się do kręgu, wyjaśnia, jak będzie przebiegać zabawa. Informuje, że wszyscy kolejno przekażą sobie "iskierkę przyjaźni" poprzez uścisk dłoni. Gdy "iskierka" obiegnie krąg i wróci do punktu wyjścia, osoba, która rozpoczęła zabawę, powie: "Płonę wielką przyjaźnią".
Nauczycielka rozpoczyna zabawę, recytując:
"Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk.”
Zabawa toczy się zgodnie z instrukcją.
ZAŁĄCZNIK NR.2
Zabawa „Miejsce po mojej prawej stronie jest wolne”.
Wersja I: Uczestnicy siedzą w kręgu na krzesłach (jest o jedno krzesło więcej niż uczestników). Osoba, która ma wolne miejsce po swojej prawej stronie zaczyna zabawę mówiąc: „Miejsce po mojej prawej stronie jest wolne, zapraszam tu…” i wskazuje konkretną osobę, którą chce na to miejsce zaprosić, mówiąc imię tej osoby, oraz nazwę zwierzęcia, które powinna naśladować zaproszona np. „ …Jolę jako słonia” itp.
Wersja II: Można zapraszać więcej osób np. „ Miejsce po mojej prawej stronie jest wolne, zapraszam tu…wszystkich, którzy mają ...