Dodaj publikację
Autor
Piotr Kujawa
Data publikacji
2012-05-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
32

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji historii dla klasy VI szkoły podstawowej.
 Pobierz (docx, 271,9 KB)

Podgląd treści

Temat lekcji: Lekcja powtórzeniowa –Świat XV i XVI wieku.

Cele ogólne:

- poznawcze(y):

powtórzenie i utrwalenie wiadomości o początkach czasów nowożytnych

- kształcące(y):

doskonalenie umiejętności współpracy i komunikacji w grupie

- wychowawcze(y):

uaktywnienie większości uczniów, nabycie szacunku dla innych

Cele operacyjne:

I. Wiadomości:

A. Zapamiętanie wiadomości:

Uczeń:

- pamięta daty: 1492, 1569

- postacie: Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, Amerigo Vespucci, Jan Kalwin, Henryk VIII, Bona, Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Rafael Santi

- pojęcia: włoszczyzna, Turcy, Inkowie, szlachta, Wawel, stan, Unia Lubelska, arrasy, karawela, odpust

B. Zrozumienie wiadomości:

Uczeń rozumie znaczenie omawianego okresu

II. Umiejętności:

C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:

Uczeń:

- wymienia głównych podróżników, reformatorów

- definiuje poszczególne pojęcia

- rozpoznaje ikonografię z epoki

D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych, nowych:

Uczeń ocenia doniosłość, przemiany XV i XVI w.

Środki dydaktyczne:

1. Ikonografia z epoki (przedstawiająca dzieła sztuki), rebusy.

Metody: Praca w parach, pogadanka.

T O K L E K C J I

Ogniwa lekcji

Treści merytoryczne

Czynności N/U

N - nazwa metody

U - system poleceń, pytań, skierowanych do ucznia.

Np. :N: Pogadanka.

Kształtowane umiejętności uczniów

I. Czynności organizacyjno-porządkowe

Przywitanie się z klasą

Sprawdzenie listy obecności

uczniowie zajmują miejsca i

przygotowują się do lekcji

II. Rekapitulacja wtórna

Wyznaczenie ucznia do odpowiedzi ustnej (sprawdzenie pracy domowej).

U: Omów krótko w jaki sposób Polska i Litwa połączyły się w jedno państwo.

Kiedy to było i jak brzmiała pełna nazwa państwa polsko-litewskiego?

W jaki sposób wybierano władcę po śmierci ostatniego Jagiellona?

Jak nazywamy tę zasadę?

III. Ogniwo wiążące

Informacja nauczyciela dotycząca lekcji

Uczniowie zapisują temat w

zeszytach.

IV. Tok lekcji właściwej (opracowanie nowych treści)

I.

Utrwalenie wiadomości dotyczących nowożytności

II.

Ikonografia renesansowa

III.

Rebusy historyczne

N: praca w grupach (parach)

U:Waszym zadaniem jest rozwiązanie krzyżówki (załącznik 1), pracując wspólnie, ale bez użycia zeszytu czy też podręcznika. Każda para zostanie oceniona

N: pogadanka, praca ze źródłem ikonograficznym

U: Odpowiedzcie, kto jest autorem tego dzieła sztuki. (załącznik 2)

N: Praca ze źródłem ikonograficznym

U:Proszę rozwiązać rebusy. (załącznik 3)

doskonalenie umiejętności pracy w grupie,

synteza wiedzy

Kształtowanie umiejętności pracy ze źródłami ikonograficznymi

Kształtowanie umiejętności pracy ze źródłami ikonograficznymi

V. Rekapitulacja pierwotna

N: pogadanka

U: Proszę uzasadnić, dlaczego uważa się, że XV i XVI w. były przełomowym okresem w historii ludzkości.

Logiczne myślenie

VI. Kontrola i ocena /VII/

Nauczyciel ocenia pracę na lekcji

VII. Praca domowa (zadanie, wyjaśnienie)

/VI/

Wyjaśnij pisemnie pojęcie „barok”

ZAŁĄCZNIK 1

1

T

U

R

C

Y

2

S

Z

L

A

C

H ...