Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Waląg
Data publikacji
2012-05-22
Średnia ocena
5,00
Pobrań
143

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć warsztatowych dla uczniów gimnazjum, objętych Szkolnym Programem Wsparcia Uczniów Uzdolnionych.
 Pobierz (pdf, 128,0 KB)

Komentarze

dozis, 2014-01-27

fajne i pomysłowe przykłady

Podgląd treści

Myślenie twórcze – scenariusz zajęć warsztatowych dla uczniów.

1. Odbiorcy: Uczniowie gimnazjum ( grupa objęta Szkolnym Programem Wsparcia dla

Uczniów Uzdolnionych).

2. Czas trwania: 2 jednostki lekcyjne.

3. Cele:

 Pobudzenie twórczego, kreatywnego myślenia u uczniów.

 Rozbudzenie wyobraźni i otwartości w myśleniu.

4. Metody: ćwiczenia indywidualne i grupowe, test do samobadania dominacji półkul

mózgowych, w formie prezentacji multimedialnej, wyświetlonej w klasie.

5. Środki dydaktyczne: papier, tablica, laptop, rzutnik.

6. Przebieg zajęć:

a) Faza wprowadzająca.

Powitanie, zapoznanie z tematyką i celem zajęć. Ćwiczenie: Mam na imię…Moja

największa zaleta to…( ćwiczenie w kręgu).

b) Faza realizacyjna.

 Kod ministra jest… ( rundka w kole na literę T- tylko przymiotniki)

 Skojarzenia typu gwiazda do słowa „piłka” (wszystkie słowa, np. skoczna,

swoboda, giętka, okrągła)

 Skojarzenia typu łańcuch do słowa „cegła” ( np. cegła – mur –dom –

bezpieczeństwo).

 Uczestnicy otrzymują kartki, na których wykonują rysunek z zamkniętymi

oczami – bazgroty. Następnie przekazują rysunki w prawo o kilka osób.

Następnie, w otrzymanych rysunkach starają się dopatrzyć jakichś skojarzeń,

można coś dorysować, aby nadać im sens. Pokazują i omawiają na forum.

Podpisują, co przedstawia obrazek. Rysunki przekazywane są w kręgu,

uczestnicy oglądają je, aż dojdą do własnego, który zatrzymują.

 Ćwiczenie na doskonalenie pamięci. W parach uczestnicy wykonują ćwiczenie

z liczbami: para cyfr zapisana w kolumnie, dalej przepisujemy cyfrę z dołu na

górę, na dole zaś wpisujemy wynik dodawania pierwszej pary cyfr. Odrzucamy

dziesiątki. Ćwiczenie trwa, dopóki ktoś w parze się nie pomyli.

 Ćwiczenie w grupach. Uczestnicy otrzymują wąskie paski papieru. Na dwóch z

nich są słowa: „ptak” oraz „śpiewa”. Zadanie polega na wymyśleniu jak

największej liczby słów, rozbudowujących znanie proste. Liderzy grup

odczytują swoje zdania.

 Ćwiczenie indywidualne: uczestnicy tworzą zdania trzywyrazowe, wg

otrzymanego schemat: KBN ( np. król był niegodziwy). Nie można zmienić

kolejności liter.

 Test na dominację półkul mózgowych ( w formie prezentacji multimedialnej,

wyświetlanej w klasie) . Omówienie wyników pod kątem ich praktycznego

zastosowania.

c) Faza podsumowująca.

 Ankieta ewaluacyjna. Uczniowie zaznaczają na skali od 0 do 5 opinię na

pytania:

- czy podobały mi się zajęcia?

- czy chciałbym/chciałabym więcej podobnych zajęć?

Scenariusz przygotowany został w oparciu o materiały uzyskane podczas warsztatu

metodycznego pt „Trening myślenia twórczego”, prowadzonego przez Warszawskie Centrum

Innowacji Edukacyjno – Społecznych i Szkoleń ( maj 2010r.).

Agnieszka Waląg