Dodaj publikację
Autor
Anna Słaby
Data publikacji
2012-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
135

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Ułamki zwykłe na osi liczbowej.
 Pobierz (docx, 22,1 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI HOSPITOWANEJ

TEMAT LEKCJI: Ułamki na osi liczbowej

I. CZĘŚĆ INFORMACYJNA.

PROWADZĄCY: Anna Słaby

KLASA: IV SP

DATA: 7.03.2012

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 min.

POMOCE DYDAKTYCZNE:

Przyniesione przez każdego przez uczniów 2 białe paski papieru o dł. 8cm i szer. 8cm;

Narysowana oś liczbowa na tablicy w kratkę;

Karta pracy z osią liczbową przygotowana przez nauczyciela oraz 2 strzałki oznaczające zwrot osi;

Magnesy tego samego koloru;

podręcznik „Matematyka 2001”, zeszyt ćwiczeń

FORMA PRACY: dialog, dyskusja, wykład.

II. CELE LEKCJI.

POZNAWCZE

CEL GŁÓWNY:

Zaznaczanie na osi liczbowej punktów odpowiadających danym ułamkom;

Odczytywanie współrzędnych o wartościach ułamkowych;

Wykorzystywanie osi liczbowej do porównywania i porządkowania ułamków;

Umiejętność logicznego argumentowania, wyciągania wniosków posługiwania się językiem matematyki, stosowania symboli;

(b) WYCHOWAWCZE

pozytywne nastawienie do przedmiotu matematyki;

satysfakcja z umiejętności wykorzystania wiedzy z innych przedmiotów;

kształtowanie nawyku do wysiłku umysłowego w szukaniu odpowiedzi;

rozwijanie twórczej postawy;

zwracanie uwagi, aby każdy uczeń aktywnie uczestniczył w lekcji.

III. PRZEBIEG LEKCJI.

TOK LEKCJI

UWAGI

Czynności wstępne (5min.)

powitanie,

sprawdzenie obecności,

zapisanie tematu lekcji,

sprawdzenie zadania domowego (wyciągnięcie konsekwencji z braku zadania).

W celu oszczędności czasu uczniowie otwierają zeszyty z zadaniem w trakcie sprawdzania obecności.

Przypomnienie podstawowych inf. dot. ułamków (3 min).

Nauczyciel zapisuje na tablicy przykłady trzech ułamków:

, ,

Następnie zadaje uczniom pytania:

co to jest ułamek i jak jest zbudowany;

jaki znak działania zstępuje kreska ułamkowa;

proszę wskazać mi ułamek właściwy, niewłaściwy i liczbę mieszaną.

proszę ustawić mi te ułamki w kolejności rosnącej

Przypomnienie podstawowych inf. dot. osi liczbowej (3 min).

Nauczyciel posługując się osią liczbową prosi uczniów, aby omówili jak ona jest zbudowana, a następnie zaznaczyli na nie liczby: 1, 3, 8

Oś liczbowa wcześniej została narysowana przez nauczyciela na tablicy w kratkę ( 1 jednostka to 4 kratki)

4. Zaznaczanie ułamków na osi liczbowej (15 min)

Nauczyciel prosi uczniów, aby wzięli do ręki jeden z dwóch pasków, które przynieśli i złożyli go na 2 równe części, a miejsce zgięcia oznaczyli długopisem. Drugi pasek natomiast uczniowie dzielą na 4 równe części i zaznaczają linie zgięcia jak poprzednio

Następnie pierwszy uczeń podchodzi do tablicy i przypina do niej swoje paski magnesem jeden pod drugim. Kolejny uczeń przypina swoje paski odpowiednio do pasków poprzedniego ucznia, a nauczyciel na końcu przykleja strzałkę (zwrot).

N: Czego jeszcze brakuje, aby była to oś liczbowa

U: Początku (punkt 0) oraz jednostki

N: Zaznaczcie początek

N: Za jedną jednostkę obierzemy odcinek od 0 do pierwszego magnesu. Proszę zaznaczcie, więc 1 jednostkę.

N: Powstały ...