Dodaj publikację
Autor
Anna Słaby
Data publikacji
2012-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
56

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lustrzane odbicie figury.
 Pobierz (docx, 18,5 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI HOSPITOWANEJ

TEMAT LEKCJI: Lustrzane odbicie figury. Rozpoznawanie figur symetrycznych.

I. CZĘŚĆ INFORMACYJNA.

PROWADZĄCY: Anna Słaby

KLASA: IV SP

DATA: 18.11.2011

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 min.

POMOCE DYDAKTYCZNE:

Przyniesione przez dzieci farby, pędzle, gazeta, blok rysunkowy, nożyczki;

Lusterko;

podręcznik „Matematyka 2001”, zeszyt ćwiczeń

FORMA PRACY: dialog, dyskusja, wykład, praca samodzielna.

II. CELE LEKCJI.

POZNAWCZE

CEL GŁÓWNY:

Rozpoznawanie symetrii lustrzanej;

Rozpoznawanie figur mających oś symetrii;

Dostrzegani regularności w tworzonych kompozycjach;

Umiejętność logicznego argumentowania, wyciągania wniosków posługiwania się językiem matematyki, stosowania symboli;

(b) WYCHOWAWCZE

pozytywne nastawienie do przedmiotu matematyki;

satysfakcja z umiejętności wykorzystania wiedzy z innych przedmiotów;

kształtowanie nawyku do wysiłku umysłowego w szukaniu odpowiedzi;

rozwijanie twórczej postawy;

zwracanie uwagi, aby każdy uczeń aktywnie uczestniczył w lekcji.

III. PRZEBIEG LEKCJI.

TOK LEKCJI

UWAGI

Czynności wstępne (5min.)

powitanie,

sprawdzenie obecności,

zapisanie tematu lekcji,

sprawdzenie zadania domowego (wyciągnięcie konsekwencji z braku zadania) oraz przyniesionych materiałów na dzisiejszą lekcję

W celu oszczędności czasu uczniowie otwierają zeszyty z zadaniem w trakcie sprawdzania obecności.

Kleksgrafia (15min).

Lekcję zaczynamy od uważnego prześledzenia „przepisu” na robienie” kleksomanii” i omówienie kleksomanii z podręcznika.

Następnie uczniowie własnoręcznie wykonują kilka kleksomanii, powtarzając po kolei opisane czynności. Uczniowie zastanawiają się co przedstawiają ich prace i nadają im tytuły.

Po wykonaniu kleksomanii każdy z uczniów przedstawia swoją pracę kolegom i koleżanką.

Po prezentacji cała klasa zastanawia się jakie mają wspólne cechy wszystkie przedstawione prace.

Robienie kleksomanii przez uczniów wymaga starannego zaplanowania aby praca przebiegła sprawnie i w miarę szybko. Dobre efekty daje użycie gęstej farby.

Podczas wyszukiwania wspólnych cech warto dopuścić różne, niekoniecznie precyzyjne sformułowania.

Lustrzane odbicie figury (10 min).

Rozwiązujemy z dziećmi zad. 2 str.60 jego celem jest uświadomienie dzieciom, że to co robiły dotychczas było w istocie odbijanie figury „tak jak w lusterku”.

Uczniowie zaznaczają linie zgięcia na swoich kleksach flamastrem, a następnie wklejają je do zeszytu.

Pod wklejonymi kleksami zostaje zapisana notatka

Otrzymane kształty są swoimi odbiciami lustrzanymi.

Jeszcze na tej lekcji nie mówimy uczniom o tym, że linie zgięcia nazywamy osią symetrii. Uczniowie przyswoją sobie to nowe pojęcie na kolejnych zajęciach.

Lustrzane odbicie figury - ćwiczenia (10 min)

Rozwiązujemy wraz z uczniami zad. 3 z podręcznika str. 60.

Zadanie to stwarza pretekst do postawienie wielu pytań:

- Jakie pary figur możemy wykluczyć od razu?

-Jak będzie wyglądało odbicie prawej, a jak lewej figury w każdej z wykluczonych par?

- W jaki sposób można rozstrzygnąć, które figury są swoimi lustrzanymi odbiciami, nie mają lusterka?

Swoje przewidywania mogą uczniowie narysować w ...